Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Mieszkańcy ul. Świerkowej w Toruniu uważają, że dźwiękochłonne instalacje zlokalizowane na tyłach ich domostw nie spełnią odpowiednio swoich funkcji
Aleksandra Radzikowska 18 grudnia, 2013, 22:10 Aktualności Interwencja
ekran 1
Według mieszkańców postawione ekrany są zbyt niskie (fot. Adam Zakrzewski)

Montaż ekranów akustycznych to część projektów, które są realizowane przy okazji budowy mostu i dróg dojazdowych. Wraz ze zmianą organizacji ruchu, konieczna stała się także instalacja ekranów akustycznych, które ochronią mieszkańców przed nadmiernym hałasem.

Te instalowane przy ul. Świerkowej od wielu miesięcy stanowią przyczynę do dialogu i wymiany pism pomiędzy jej mieszkańcami, a instytucjami realizującymi projekty.

– Chcemy tylko, żeby nasze problemy zostały zauważone – mówi Michał Tarkowski, mieszkaniec ul. Świerkowej. – Pierwotny plan był taki, by zostały one umiejscowione w granicy niektórych działek, dokładniej w płotach. Nie mogliśmy na to pozwolić.

Po negocjacjach podjęto ustalenia, by ekrany akustyczne umiejscowić jak najbliżej źródła hałasu, czyli przy drodze i chodniku. Wątpliwości wzbudzał jedynie fakt odległości ekranów na tyłach posesji mieszkańców ul. Świerkowej. Okazało się, że w związku z przebiegającymi tam instalacjami, ekrany muszą być od chodnika i drogi nieco oddalone.

– W takim przypadku nie było o czym dyskutować – dodaje Mirosław Tarkowski. – Rozumiemy tę sytuację, jednak w związku z tym trzeba było zejść z cokołami pod słupy ekranów znacznie poniżej poziomu drogi. Różnica między jezdnią a terenem zielonym, na którym je ustawiono wynosi 1-1,5 metra. W takim wypadku, gdy zniwelujemy tę odległość, zostają 3 metry wysokości ekranu, który rzeczywiście chroni nas przed hałasem. Minimalnie powinno być to 4,5 m. Czy nie może to wyglądać w ten sposób, jak naprzeciwko posesji? Czy nie można o te 1,5 metra zwiększyć wysokości ekranów?

Do sprawy, po wystosowaniu przez mieszkańców odpowiedniego pisma, odniósł się główny projektant firmy Kontrakt Sp. z. o. o.

– Ekrany zlokalizowane naprzeciw posesji przy ul. Świerkowej 2 analiza określa na minimalną wysokość 6 metrów i ich położenie wzdłuż krawędzi jezdni – pisze w odpowiedzi wystosowanej 18 listopada inż. Paweł Iwański. – Natomiast ekrany zlokalizowane przy tzw. „dawnym boisku” na tyłach domostw analiza określa na minimalną wysokość 4,5 metra i ich położenie na skarpie. Zarzut mieszkańców, jakoby te ekrany miały być tej samej wysokości, zdaniem Nadzoru Autorskiego nie znajduje podstaw merytorycznych.

To nie jedyna kwestia, o której mówią mieszkańcy. Już wiele miesięcy temu wnioskowali do Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu o zachowanie możliwości dojazdu do posesji i ogródków od strony ul. Wschodniej. Podczas konsultacji społecznych przedstawiono rozwiązanie polegające na zastosowaniu tzw. śluzy w ekranie.

– Dla przejazdu sprzętu ciężkiego i służb ratowniczych w pierwszym przęśle ekranu najbliższej posesji przy ul. Świerkowej 2 jest przewidziana możliwość przejazdu awaryjnego – w sierpniu odpowiedział mieszkańcom pisemnie Andrzej Glonek, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu. – Dojście oraz dojazd dla lekkiego sprzętu ogrodniczego do działki 420/15 obręb 50 zostało przewidziane na szerokość 2,5 metra.

Z takiego rozwiązania spornej sytuacji mieszkańcy byliby zadowoleni. Póki co, prace w związku z instalowaniem ekranów wciąż trwają, więc niemożliwa jest ocena ich ostatecznego stanu.

– Miejmy nadzieję, że prace zakończą się w zgodzie z naszymi ustaleniami i treścią ostatnich pism, które dostaliśmy w odpowiedzi – dodaje Mirosław Tarkowski. – To nie jest też tak, że narzekamy na inwestycje. Bardzo cieszymy się jako mieszkańcy z tego, że nasze miasto się rozwija. Kilka tygodni po otwarciu mostu zniknie wielki entuzjazm, a my zostaniemy w naszych domach z nierozwiązanymi problemami. Chcemy mieszkać przy ul. Świerkowej i stąd wynika nasza aktywna i zaangażowana postawa. Nie chcemy nikogo oskarżać, bo nie o to chodzi.

Mieszkańcom zależy jedynie na tym, by to, co zostało ustalone podczas konsultacji społecznych znalazło swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także