Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Mikołaj Jędruszczak w tenisa zaczął grać przez przypadek. Dziś jest mistrzem Polski
Aleksandra Radzikowska 28 października, 2013, 13:11 Blokowisko Sport i rekreacja
tenis 3
Dla Mikołaja Jędruszczaka tenis jest nie tylko pracą, ale przede wszystkim miłością. To ona sprawia że trenuje przez 360 dni w roku (fot. Adam Zakrzewski)

Mała, żółta piłka i on. Przez 360 dni w roku, w każdą niepogodę. Gdy pierwszy raz wziął do ręki rakietę miał sześć lat. Dziś tenis to dla niego nie tylko pasja, ale i praca, której poświęca się bez reszty. Na korcie zachowuje się jak prawdziwy fighter. Poza nim to zwykły chłopak z niezwykłą historią.

Od kiedy tenis stał się jego sposobem na życie, jedynie kilka razy w roku odstawia rakietę w kąt na cały dzień. Za kilkanaście rankingowych punktów płaci wysoką cenę. To lata ciągłego treningu fizycznego, technicznego i mentalnego. W świecie profesjonalnych rozgrywek nie ma miejsca dla słabych.

Od pierwszego wejrzenia

Mikołaj Jędruszczak w życiu postawił wszystko na jedną kartę. Choć dziś nie wyobraża sobie, by zabrakło w nim tenisa, z uśmiechem opowiada, że to miłość z przypadku.

– Początek tej przygody jest prawie bajkowy – mówi tenisista. – Pamiętam, było lato przed moim pójściem do szkoły. Robiliśmy z tatą porządki na strychu i znalazłem dwie rakiety, drewnianą i metalową. Nie wiedziałem jeszcze do czego służą, a on wtedy po krótce wytłumaczył mi o co chodzi i tak to się zaczęło. Ubzdurałem sobie, że będę z nimi spał, jadł i chodził wszędzie, gdzie się da. Od razu się zakochałem.

Po kilkunastu latach pasja, która sprawiła, że młody chłopiec uwierzył w marzenia, nie zgasła. Wręcz przeciwnie, wraz z rozwojem sportowej kariery wysiłek, który tenisista wkłada w trening jest coraz większy.

– Każdego dnia skupiam się na udoskonalaniu swoich umiejętności – mówi Mikołaj Jędruszczak. – Są mecze, w których o wyniku decydują dwie, trzy piłki. W tenisie ten, który jest pierwszy, trzeci i setny całe życie podporządkowuje treningowi. Nie można odpuścić nawet na chwilę. Ból, zrezygnowanie i złość przeplatają się z chwilami triumfów już od wielu lat. Ten sport wymaga ogromnych nakładów finansowych i zorganizowania. Obecnie poszukuję również sponsora. Tenisowy świat to wielka machina, w której wszystkie elementy są ze sobą powiązane.

Choć dziś w rankingu ATP torunianin sklasyfikowany jest na 1172 pozycji, dobra postawa w kilku turniejach może zapewnić mu awans nawet o kilkaset miejsc. Poziom sportowy prezentowany przez tenisistów, z którymi się mierzy, jest zbliżony. Nawet, jeśli wyciąga asa z rękawa, musi liczyć się z porażką, gdy inni grają jokerami.

– Nie mam słabych stron, ale nie mam też w swoim repertuarze uderzeń tajnej broni – mówi Mikołaj Jędruszczak. – Janowicz ją ma i jest nią serwis, Federer ma magiczny backhand, a forehandy Nadala są niemal perfekcyjne. Gdybym mógł wybrać, jaką tenisową umiejętność chciałbym posiadać, to chciałbym z forehandu grać jak Hiszpan.

Być jak Ivanisević

Gdy torunianin zaczynał swoją przygodę z tenisem, na topie byli Sampras i Agassi. To ich uderzenia sprawiały, że na moment miliony kibiców na całym świecie wstrzymywało oddech. Mimo to, jako swojego pierwszego idola, sportowiec wskazuje Gorana Ivanisevicia.

– Gdy zaczynałem grać, podpatrywałem wielkie gwiazdy i ich sposób definiowania tego sportu – dodaje z uśmiechem. – Najbardziej lubiłem Gorana Ivanisevicia. Podobał mi się jego styl bycia. Tak jak dziś Janowicz, był typem tenisowego walczaka.

Chorwat, oprócz temperamentu, zasłynął też z widowiskowego niszczenia swoich rakiet po nieudanych akcjach.

– Mi też się to zdarza – mówi tenisista. – Zawsze jestem zły, gdy to zrobię. Nie chcę ich niszczyć, ale czasem, gdy jestem bardzo sfrustrowany, muszę dać upust emocjom. Skoro już trzaska, to niech chociaż będzie widowiskowo.

Suma doświadczeń, które torunianin wyniósł z kortu i pracy nad odpowiednim nastawieniem mentalnym, zamieniła się w sukces. W tym roku Mikołaj Jędruszczak został mistrzem Polski w singlu i deblu do lat 21.

– Cieszę się z tych wyników, chociaż są tacy, które z nich kpią – mówi. – Wydaje im się, że jedynie najlepsi gracze coś znaczą, a pozostali są zwykłymi chłopcami do bicia. To nie prawda. Praca, którą wykonuję jest jednocześnie moją pasją. Jestem w stanie wymienić nawet modele rakiet graczy z pierwszej setki rankingu.

Jeśli ktoś nie rozumie idei, które w sporcie są najważniejsze, w słowa Mikołaja Jędruszczaka nie uwierzy. On w nie uwierzył, nim ktokolwiek mu o nich opowiedział.

– To trzeba poczuć całym sobą – dodaje z uśmiechem. – Pamiętam jeszcze, gdy jako dziecko wymachiwałem rakietą na prawo i lewo. Parę kloszy w życiu zniszczyłem i trochę szkła się posypało.

Ono podobno tłucze się na szczęście.

Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także