Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Miliony euro zostają w regionie. Samorządowcy podpisali porozumienie w sprawie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych
Tomasz Więcławski 9 kwietnia, 2014, 16:56 Aktualności Fotogalerie
Podpisania porozumienia w sprawie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, fot. Adam Zakrzewski (4)
W przypadku braku porozumienia nasz region mógł stracić ponad 150 milionów euro (Fot: Adam Zakrzewski)

O negocjacjach między Bydgoszczą i Toruniem w tej sprawie pisaliśmy kilkakrotnie. Stanowiska były na tyle rozbieżne, że w arbitraż musiała włączyć się wicepremier Elżbieta Bieńkowska. Zdrowy rozsądek jednak zwyciężył. Region nie straci dodatkowych 154 milionów euro z unijnej kasy.

Wielomiesięczne negocjacje przypominały spór Kargula z Pawlakiem. We wtorek 8 kwietnia okazało się jednak, że strony „podeszły do płota”. Czy zgoda jest długotrwała? Czas pokaże. Najważniejsze, że ZIT zostanie utworzony w naszym województwie.

– Porozumienie zostało wypracowane w trudzie i znoju – mówił w zespole pałacowo-parkowym w Ostromecku Michał Zaleski, prezydent Torunia. – Dzisiaj Bydgoszcz i Toruń stają obok siebie, ramię w ramię. Tworzymy obszar, który będzie oddziaływał na całą Europę. Prawdziwe wyzwania jednak dopiero przed nami. Trzeba przygotować dobre projekty i rozwijać nasz region.

Znacznie bardziej koncyliacyjny niż dotychczas był również włodarz miasta nad Brdą.

– W kolejnych rozmowach i negocjacjach ze wszystkimi partnerami będziemy szukać konsensusu i porozumienia – mówił podczas uroczystego podpisania porozumienia Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy. – Jak kruche są te podpisy, widać było na piątkowej sesji Rady Miasta w Bydgoszczy. Tym bardziej dziękuję za rozsądek.

Rada Miasta nie była do końca zadowolona z ustaleń, które szef magistratu przywiózł ze stolicy. Niektórzy rajcy głośno podkreślali, że ostateczne ustalenia są „zwycięstwem Torunia”. Jej przewodniczący, Roman Jasiakiewicz, pytał na sesji, czy jego koledzy chcą „sprzedać Bydgoszcz za zitowskie srebrniki”? Ostatecznie porozumienie wypracowane na spotkaniu z wicepremier Elżbietą Bieńkowską zostało przyjęte jednym głosem – nota bene niezależnego radnego.

W Ostromecku było już jednak znacznie spokojniej. Dominowały gesty przyjaźni i zapewnienia o chęci współpracy. Swoistą samokrytykę złożył nawet marszałek województwa.

– Możliwe, że w trudnych negocjacjach, poprzedzających dzisiejsze porozumienie, powiedziałem troszeczkę za dużo – mówił na spotkaniu Piotr Całbecki. – Najważniejsze, że udało się osiągnąć kompromis.

W toku zażartych negocjacji pojawiały się różne pomysły. Pisaliśmy o tym, że gminy Czernikowo i Chełmża mają zostać wyłączone z ZIT-u. Prezydent Torunia i starosta toruński, Mirosław Graczyk, sprzeciwiali się takiemu rozwiązaniu. Władze Bydgoszczy proponowały nawet w pewnym momencie utworzenie dwóch odrębnych ZIT-ów. Realna wydawała się groźba utraty europejskich funduszy, gdyby wielomiesięczne negocjacje zakończyły się fiaskiem. W dyskusjach padło wiele emocjonalnych, często gorzkich, słów. Miasta, wydawałoby się skazane na współpracę, były od siebie daleko, jak nie zdarzało się dawno. Nawet kurtuazja poszła w kąt. Warto jednak podkreślić, że władze powiatów okalających duże miasta – zarówno toruńskiego, jak i bydgoskiego – wykazywały się od początku dużo większą rozwagą, namawiając do współpracy i wypracowania kompromisu.

Jak ostatecznie wyglądał będzie ZIT w naszym regionie i co wynegocjowano w Warszawie, a podpisano w Ostromecku? Najważniejsze informacje zostały zawarte poniżej.

Siedziba ZIT – Bydgoszcz; w Toruniu filia
Przewodniczący ZIT – prezydent Bydgoszczy
Zastępca Przewodniczącego ZIT – prezydent Torunia
Zakres terytorialny – Toruń i Bydgoszcz, wszystkie gminy powiatów bydgoskiego i toruńskiego (w tym miasto Chełmża), Łabiszyn, Szubin, Nakło nad Notecią, Kowalewo Pomorskie
Decyzje – jednomyślne; w razie braku jednomyślności decyduje głos 3/4 gmin
Podział pieniędzy – wydatkowanie na konkretne projekty
Kwota środków – 154 mln euro


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także