Miliony na renowację toruńskich Fortów

Prawie 200 milionów zł może zostać przeznaczone na 4 toruńskie forty (fot. boi.torun.pl)

Cztery należące do miasta forty mogą zostać odrestaurowane. Pomoże w tym 200 mln złotych, które mają szansę trafić do Torunia z unijnej kasy.

Według niedawnych szacunków kompleksowy projekt odnowy fortów i terenów zieleni po zespołach fortecznych miał kosztować 132 mln zł.

– Ale po zebraniu wszystkich zadań wyszło nam ok. 200 mln zł – mówi Mirosława Romaniszyn, miejski konserwator zabytków, w rozmowie z portalem mmtorun.pl.

Wstępnie planowano, że będzie to jeden program. Z powodu zmienionych zasad zgłaszania zadań w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych trzeba będzie podzielić go na kilka mniejszych.

Program obejmie cztery należące do miasta forty. Wśród nich jest Fort św. Jakuba, fort I – „Jan III Sobieski” przy Winnej, Fort VI „Jarema Wiśniowiecki” przy Szosie Chełmińskiej oraz Fort IV „Stanisław Żółkiewski” przy ul. Chrobrego.

– Szukamy formuły, która przekona decydujących o podziale pieniędzy, że te projekty mają charakter ponadregionalny i są ze sobą powiązane. Że promieniowanie fortów wykracza poza Toruń i nasz region – mówi Romaniszyn.

W Toruniu jest 18 obiektów fortecznych. Część jest w rękach prywatnych i wojska. Zajmują je firmy i centra handlowe np. przy Szosie Okrężnej.