Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Mirosław Sawicki zakotwiczył swoje życie na lewym brzegu Wisły. Przez lata był kucharzem na okręcie marynarki wojennej
Marcin Tokarz 14 grudnia, 2013, 19:20 Aktualności Miasto Podgórz Reportaż
kucharz woj 3
Mirosław Sawicki jest obecnie szefem kuchni w Zajeździe Rogatka w Rogówku (fot. Adam Zakrzewski)

Morze wzmaga apetyt, a „Biały”, według menu wiszącego w kambuzie, miałby podać znów jedno z trzech dań opartych na rybnych konserwach. Zaciągnięty na pokład, w charakterze kucharza okrętowego, ze swej wiedzy kulinarnej postanowił uczynić okład dla załogi wycieńczonej żelazną dyscypliną. Sympatii starszych stażem nie zdobył donosicielstwem czy lizusostwem, ale metodą starą jak świat. Trafiał przez żołądek do serca.

Wielu z nich za karę nie spało od trzech dni. Energię czerpali jedynie z posiłków, które zawsze przywodziły na myśl ten, który mama przygotowywała na lądzie. Dla Mirosława Sawickiego, zaspokojenie głodu trzydziestu pięciu członków załogi okrętu rakietowego „Orty Kołobrzeg”, było wyzwaniem. Dobrego jedzenia pragnęli bardziej niż seksu. Łagodziło ono bezwzględność i okrucieństwo starszych stażem.

Tego dnia planowanie menu było jego najmniejszym zmartwieniem. Okręt stracił dwa z trzech silników i na otwartym morzu wpadł w sidła sztormu o sile 8 stopni w skali Beauforta.

– Przeżyłem nie raz piekło, ale to… – urywa i kręci głową z niedowierzaniem. – Miałem śmierć w oczach. Łajba przewróciła się na bok. Straciłem przytomność. Gdy się ocknąłem, szukałem dojścia do szalupy ratunkowej. Zamiast niej, znalazłem młodych marynarzy leżących w wodzie zmieszanej z ich własną krwią i wymiocinami.

Kambuz Sawickiego zamienił się wtedy w ruinę. W achterpiku fruwające gretingi poprzecinały zbiorniki na wodę. Puszki rybne były poskręcane, jakby ręką robota. Kuchenkę zmiażdżyły ciężkie, blaszane szafki. Okręt nie zatonął dlatego, że przed sztormem wymieniono uszczelki od hangaru.

Polak głodny, Polak zły

Na pokład okrętu marynarki wojennej zwykle zaciągano po pięciu miesiącach szkolenia. Mirosław Sawicki był już doświadczonym kucharzem. Wystarczyło mu trzydzieści kilka dni, by jako jedyny z rocznika, trafił w szeregi starszych marynarzy. Najmłodszym stażem spluwali oni w twarz. Za nic mieli ich potrzebę snu.

– Wiedziałem, że psychicznie nie przetrwam tej nagonki, jeśli nie dam od siebie czegoś, na czym im zależy – wspomina były kucharz okrętowy, którego brwi, zarost i włosy pokryła już siwizna. – Polak głodny, to Polak zły. Jak najedzony, to leniwy i zadowolony. Skorzystałem, nie tylko ja, ale cała załoga.

Służba wojskowa w marynarce wojennej miała charakter liniowy i trwała trzy lata. W tym czasie marynarze byli skazani na jedzenie każdego dnia wyłącznie rybnych konserw. Na „Orcie Kołobrzeg” zmieniło się to, odkąd chochlą w garze zaczął mieszać Mirosław Sawicki.

– Na kilka miesięcy przed Bożym Narodzeniem dogadałem się z załogą, że każdego dnia, jeden z marynarzy dostanie mniejszą rację żywności – opowiada 52 letni torunianin, który w marynarce wojennej służył w latach 1983-1986. – Zgodzili się i pierwszy raz od lat zjedli kolację wigilijną składającą się z dwunastu potraw.

Kucharz, smażeniem sznycli i zapiekanek z serem w panierce, zyskał szacunek u starszych marynarzy. Nie był jednak w stanie robić rzeczy niemożliwych. Raz kazano mu jednocześnie czyścić relingi i gotować bigos dla całej załogi. W efekcie miał do wyboru albo zjeść spaleniznę i nie spać przez jedną noc, albo odpuścić i nie przespać trzech. Sen był tam na wagę złota…

Za mundurem panny sznurem

– Opowieści pana Mirka zawsze fascynują – uśmiecha się Marysia, kelnerka zajazdu Rogatka w Rogówku, w którym Mirosław Sawicki jest obecnie szefem kuchni. – Trzydzieści lat temu pewnie niejedna panienka chciała zedrzeć z niego mundur…

Liczba przywilejów rosła wraz z długością stażu. Niezamężne kobiety tylko czekały, aż grupa młodzieńców w moro dostanie przepustkę i zjawi się na potańcówce.

– Nie raz, nie dwa wróciłem na okręt bez guzików w marynarce… – Mirosław Sawicki zaczyna skromnie. – Dziewczęta wyrywały je nam na pamiątkę, z nadzieją, że kiedyś przyszyją.

Mariola całą młodość czekała, aż zobaczy znów tego przystojnego kucharza. Od koleżanek dowiedziała się, że Mirek Sawicki uratował tonącego marynarza, który zasnął na warcie na molo i wpadł do lodowatej wody. O takim mężczyźnie marzyła. Potrafiącym gotować bohaterze…

Został jej po nim jedynie guzik. Kucharz wolał jednak odespać swoją służbę w objęciach innej kobiety.

Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także