Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Mural Na Skarpie
Piotr Paczkowski 29 września, 2014, 16:14 Aktualności
825735_75419518
Mural będzie przedstawiał historię osiedla (fot. archiwum)

Na jednym z wieżowców przy ul. Konstytucji 3 Maja powstaje wielki mural. Będzie przedstawiał historię osiedla Na Skarpie, przy okazji promując ekologiczny styl życia. Pomysł przypadł do gustu mieszkańcom miasta, którzy poparli go w głosowaniu nad budżetem obywatelskim.

Głosów popierających inicjatywę było prawie 600. Dzięki temu, projekt wielkiego muralu znalazł się wśród 43 inicjatyw, które miasto zrealizuje w oparciu o pierwszą edycję budżetu obywatelskiego. Wysokość budżetu to około 6,4 mln zł, zaś samo malowidło będzie kosztować 40 tyś. zł.

Można już zobaczyć pierwsze efekty. Nad muralem pracuje doświadczony toruński artysta streetartowy — Andrzej Poprostu. Ma bogate doświadczenie, stworzył wiele dzieł w całej Polsce. Poprostu pracował już w Toruniu — ozdobił jeden z bloków przy ul. Gagarina. Jako że wychował się na osiedlu, na którym teraz pracuje, dobrze wie, jakie elementy umieścić w kompozycji.

Historia zacznie się od czasów, kiedy Na Skarpie nie było jeszcze bloków mieszkalnych. W najniższej części znajdą się łąki, pola, owce i ich pasterz. Wyższa kondygnacja to lata 70., czyli początek istnienia osiedla. I tak dalej, aż do czasów współczesnych i przyszłości, w której mieszkańcy korzystają z odnawialnych źródeł energii.

Nad całym projektem czuwa Fundacja Prometheus. Działacze chcą w ten sposób zwrócić uwagę ludzi na złe nawyki i zmienić je. Pragną nagłośnić problemy z ochroną środowiska i zachęcić mieszkańców do ekologicznego stylu życia.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także