Muzeum Etnograficzne zaprasza na wykład „Od grzecznej pensjonarki do dzikuski i chłopczycy”

Uczestnicy spotkania dowiedzą się m.in. jakie były początki i rozwój powieści dla dziewcząt w międzywojennej Polsce

Muzeum Etnograficzne w Toruniu zaprasza na wykład popularnonaukowy pt. „Od grzecznej pensjonarki do dzikuski i chłopczycy. O powieściach dla dziewcząt w dwudziestoleciu międzywojennym”, który wygłosi dr Elżbieta Kruszyńska z Instytutu Literatury Polskiej UMK w Toruniu.

Uczestnicy spotkania poznają odpowiedzi na pytania: Czy powieści dla dziewcząt należały do kanonu szkolnych lektur? Czy lubili je czytać również chłopcy? Dlaczego jedne z powieści były zakazane, a inne dozwolone? Kim były słoneczne dziewczęta i małe święte? Czym różniły się grzeczne pensjonarki od chłopczyc i dzikusek?

Podczas spotkania dowiedzą się także jakie były początki i rozwój powieści dla dziewcząt w międzywojennej Polsce, jaki wpływ miały na to dynamicznie rozwijające się wówczas pedagogika i psychologia. dr Kruszyńska przedstawi również postać pierwszej twórczyni tego typu utworów, Klementynę z Tańskich Hoffmanową. Wykład wzbogacą materiały wizualne. Spotkanie odbędzie się w ramach muzealnego cyklu Kultura okolic – okolice kultury.

Od grzecznej pensjonarki do dzikuski i chłopczycy. O powieściach dla dziewcząt w dwudziestoleciu międzywojennym
Muzeum Etnograficzne w Toruniu
ul. Wały gen. Sikorskiego 19
sobota, 31 maja, godz. 17.00
wstęp wolny