Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Na Festiwalu Sztuki Faktu zobaczymy dokument o pierwszej w historii wyprawie do Workuty
Radosław Rzeszotek 24 kwietnia, 2015, 11:10 Kultura i rozrywka
34a
W trakcie wyprawy niezbędne była obecność m. in. mechanika (fot. Filip Kowalkowski)

Na Festiwalu Sztuki Faktu odbędzie się premiera filmu dokumentalnego o wyprawie do najdalej na północny-wschód wysuniętego miasta Europy. To relacja z pierwszej w historii wyprawy samochodowej z Europy Środkowej na najmniej znany, północno-wschodni, skraj kontynentu, za krąg polarny, do miasta stworzonego ze słynnego zespołu łagrów.

Workuta to symbol radzieckiego GUŁagu, miejsce owiane mrocznymi legendami. Do dziś nikt nie wie, ile ofiar pochłonęła. Nie prowadzą tam drogi. Miasto położone jest w niedostępnej tundrze. Kontakt ze światem zapewnia droga żelazna uznawana za najdłuższą linię kolejową na świecie zbudowaną przez więźniów. Mówi się, że pod każdym podkładem kolejowym leży zesłaniec.

Uczestnicy ekspedycji, startującej z Torunia wiosną 2011 roku, postanowili uczcić pamięć jej budowniczych przedzierając się do Workuty wzdłuż torów, zimnikami, czyli lodowymi, okresowo czynnymi, szlakami. Wieźli tablicę pamiątkową, którą zamierzali przekazać władzom miasta.

– Czym zawiniliście w swoim kraju, że znów Polaków wysyłają do Workuty? – żartował przewodniczący rady miasta, Aleksandr Czernyszew odbierając tablicę.

Jeden z uczestników wyprawy, profesor Mark Grześ, wnuk dawnego więźnia, zabrał ze sobą coś jeszcze, coś zupełnie wyjątkowego. Mały, ręcznie pisany po rosyjsku modlitewnik, najcenniejszą pamiątkę po dziadku, który w Workucie spędził 12 lat, ale nigdy nie chciał tamtych czasów wspominać. Do śmierci drżał bowiem na sam dźwięk słowa “Workuta”. Teraz ten, ukrywany przez lata przed strażnikami, skarb miał wrócić za krąg polarny…

Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także