Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Na oponach nie warto oszczędzać – radzą fachowcy z Arpolu
Marcin Tokarz 20 marca, 2015, 18:33 Aktualności Męska końcówka
opo 1
Zbigniew Gumowski pracuje przy wymianie opon w firmie Arpol (fot. Adam Zakrzewski)

Rodacy, przyznajcie, iż w kwestii ogumienia naszych pojazdów bywamy lekkomyślni. Wychodzimy z założenia, że to element auta, na którym możemy zaoszczędzić, a to wielki błąd.

Żarty żartami, ale idzie o bezpieczeństwo i zachowanie jak najkorzystniejszego współczynnika demograficznego kierowców. Jako że „gumy” są jedynym właściwym łącznikiem pojazdu z nawierzchnią, powinniśmy docenić wagę ich serwisowania i zaakceptować związane z tym koszty. Dzięki Autoryzowanej Stacji Obsługi samochodów Arpol wydatek ten będzie łatwiejszy do przełknięcia, bowiem od 16 marca ruszyła akcja wymiany ogumienia z pakietem korzyści. Tutejsi fachowcy świadczą kompleksowe usługi, włączywszy pobyt twoich czterech krągłych czarnulek w hotelu pełnym luksusów…

Wzorową postawą byłoby odwiedzanie serwisu ogumienia w sposób regularny i typowo zdroworozsądkowy. Wymiana opon z letnich na zimowe i odwrotnie to oczywistość, ale powodów do tego jest równie wiele, co w polskiej tradycji okazji do wylania za kołnierz. Jedno i drugie do tanich nie należy, więc miło jest łapać prawdziwe okazje. Pomyślał o tym toruński serwis Arpol, oferując klientom opony na wyciągnięcie ręki w cenie tych dostępnych w Internecie, w dodatku z 3-letnim ubezpieczeniem za złotówkę.

– Obejmuje ono uszkodzenie ostrym przedmiotem, uszkodzenia mechaniczne, szybsze wjechanie na krawężnik czy też chroni nas przed aktem wandalizmu, w szczególności przebiciem ściany bocznej opon, które jest praktycznie nienaprawialne – wymienia Mariusz Pruszczyński, kierownik działu części zamiennych i gwarancji samochodów SEAT i Mitsubishi w Arpol.

To nie koniec korzyści, a w zasadzie dopiero ich początek… Wraz z decyzją o wymianie ogumienia w ASO samochodów Arpol, oprócz ich darmowego założenia, mechanicy również nieodpłatnie dokonają szczegółowej diagnozy układu hamulcowego w twoim aucie. Wprawdzie za dodatkowe usługi będzie już trzeba zapłacić wg normalnego cennika, ale przeświadczenie, że oddajesz swoje cztery kółka w ręce profesjonalistów, jest przecież bezcenne.

– W cenie wymiany opon, poza tarczami, klockami hamulcowymi, układem bębnowym, sprawdzamy zawartość wody w płynie hamulców, co przez konkurencję bywa często pomijane – wylicza Mariusz Pruszczyński. – Jeżeli podczas tej wymiany stwierdzimy jakąkolwiek niesprawność w wyżej wymienionych układach oraz elementach zawieszenia, jest to raportowane klientowi, uzgadniane, wyceniane i kompleksowo rozwiązywane.

Każdemu kierowcy życzy się jednak, by awarii było jak najmniej. Skupmy się więc na kłopotach z „gumami”. Podstawowy czynnik niszczenia opon to zbyt duże lub zbyt małe w nich ciśnienie. W takiej sytuacji mamy do czynienia ze starciem bieżnika w środkowej lub bocznej części ogumienia po obu stronach.

Jego zużycie bywa niestety bardziej problematyczne. Dobrym przykładem jest niesymetryczne zużycie bieżnika, czyli jego starcie się tylko na jednym ze skrajów opony. Świadczy to o konieczności odwiedzenia warsztatu, o ile preferujemy jazdę na wszystkich czterech kołach tak długo jak tylko to możliwe.

– To sygnał dla kierowcy, iż powinien zwrócić uwagę na sprawność elementów zawieszenia – wskazuje Mariusz Pruszczyński. – Musimy ocenić podstawowe parametry, zbadać, czy nie występują luzy w układzie kierowniczym. Następnie przechodzimy do pomiaru zbieżności, rozbieżności lub geometrii kół.

Pokrewną formą niesymetrycznego zużycia bieżnika jest tzw. ząbkowanie. Jak sama nazwa wskazuje, skraj opony przybiera z profilu kształt schodkowy. Fachowcy rozróżniają trzy podstawowe przyczyny powstania takiego zjawiska.

– Ten rodzaj deformacji mogą spowodować zużyte amortyzatory, zła geometria kół oraz zbyt duże ciśnienie w oponach – tłumaczy Mariusz Pruszczyński. – Jedną z opcji skorygowania tego negatywnego efektu jest „szorstkowanie”, zwane inaczej szlifem. Polega na ścinaniu nierówności na obwodzie bieżnika. Ogumienie nie jest wtedy tak głośne, choć nie zmienia to faktu, że proces ten i tak przyspiesza jego zużycie.

Oczywiście „gumy” niszczeją również z racji naturalnej eksploatacji. Ważne, aby w porę zorientować się o fakcie ich bezużyteczności czy też przekwalifikowaniu się na cichego zabójcę naszej persony.

– Według polskich przepisów i działań podejmowanych podczas okresowych przeglądów na stacjach kontroli pojazdów istnieją dwie możliwości oceny stanu opon – zaczyna Mariusz Pruszczyński. – W ogumieniu zawarty jest, tzw. wskaźnik TWI, informujący nas o minimalnej głębokości bieżnika. W przypadku jego braku za kryterium najniższej dopuszczalnej głębokości przyjmuje się 1,6 mm na 3/4 szerokości bieżnika opony. To punkt graniczny zużycia, ale zachęcamy wymianę ogumienia przed jego osiągnięciem z uwagi na ryzyko gorszej jakości prowadzenia.

W ASO samochodów Arpol możemy spodziewać się pełnej palety produktów od rozmaitych producentów, ale na tym wygoda się nie kończy. Bardzo przydatnym rozwiązaniem oferowanym przez serwis jest hotel dla opon…

– Zwany prościej ich przechowalnią – kwituje Mariusz Pruszczyński. – Istnieje jako dopełnienie naszych kompleksowych usług z zakresu wymiany kół wraz z wyważaniem. Dzięki owemu hotelowi klient nie musi martwić się sezonową rotacją opon, a jedynie pamiętać o zjawieniu się u nas dwa razy w roku. Oferujemy przechowanie ogumienia w specjalnie wyznaczonym miejscu, w odpowiednich warunkach wydłużających jego żywotność. Opony są wyizolowane od promieni UV, jak również co jakiś czas obracane, aby nie uległy odkształceniu. Oszczędzamy czas klienta, miejsce w jego domu, a w ostatecznym rozrachunku – wpływamy na zadowolenie zainteresowanego naszą ofertą.

Pytanie tylko, kto będzie miał lepsze wczasy – oponki czy ich właściciel?


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także