Na toruńskim poligonie wystrzelono w kosmos rakietę

Testowy start wykonany został na toruńskim poligonie. Studenci do wysłania rakiety w kosmos wykorzystali mobilną wyrzutnię własnej konstrukcji. (fot. pw.edu.pl)

Toruński poligon stał się miejscem wystrzelenia przez warszawskich studentów rakiety H1 w kosmos. Konstrukcja ma 2 metry długości, waży 15 kilogramów i pokonuje kilometr w sekundę.

Jak informują organizatorzy wydarzenia, ponaddźwiękowa rakieta H1 w wersji D jest rakietą sondującą atmosferę. Napędzana jest silnikiem na paliwo stałe. Jej osiągi to: pułap maksymalny 10km, prędkość maksymalna 1000m/s, W chwili zakończenia pracy silnika 3-krotnie przekracza ona prędkość dźwięku. Urządzenie wykonali studenci sekcji rakietowej Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej.

Celem sobotniego przedsięwzięcia było przetestowanie technologii i rozwiązań konstrukcyjnych.

– Chodzi o wytrzymałość na przeciążenie, drgania i niezawodność w trudnych warunkach – informują studenci. – Dzięki rakietom można m.in. przeprowadzać badania naukowe, np. pomiary warunków atmosferycznych na wysokości 10 km.

Testowy start wykonany został na toruńskim poligonie. Studenci do wysłania rakiety w kosmos wykorzystali mobilną wyrzutnię własnej konstrukcji. Pozwala ona odpalać rakiety o wadze do 80 kilogramów.