Na Wrzosach „kocie oczka” do naprawy

Odpowiadamy na sygnał czytelniczki związany ze zniszczonymi punktami świetlnymi przy przejściu (Fot. Łukasz Piecyk)

Po publikacji artykułu „Miasto dba o bezpieczeństwo” w ostatnim numerze „Tylko Toruń” otrzymaliśmy sygnał od jednej z mieszkanek Wrzosów, która zwróciła uwagę na zły stan istniejących w pobliżu przejścia dla pieszych przy ul. Bartniczej tzw. „kocich oczek”. Postanowiliśmy sprawie przyjrzeć się bliżej.

– Punkty odblaskowe uszkodzone są od wiosny – pisze w nadesłanym e-mailu czytelniczka. – Wykonaliśmy w tej sprawie kilka telefonów do Miejskiego Zarządu Dróg. Mieszkańcy boją się poruszać tym przejściem, ponieważ co pewien czas w tej okolicy ma miejsce wypadek.

W Toruniu, w ramach programu poprawy bezpieczeństwa, w najbliższym czasie zamontowanych zostanie łącznie ponad dwieście sześćdziesiąt „kocich oczek”, czyli punktowych elementów świetlnych. O to, czy nowe powstaną także przy skrzyżowaniu Szosy Chełmińskiej z ulicą Bartniczą, zapytaliśmy w toruńskim MZD.

– Obecne odblaski znajdują się w tym miejscu od czterech lub nawet pięciu lat – informuje Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzecznik prasowy MZD. – Mieszkańcy zgłaszali nam problem z ich zniszczeniem, w ramach prac związanych z bezpieczeństwem pieszych i kierowców, będziemy je wymieniać.

Zniszczenia są efektem eksploatacji tych elementów. Jak podkreśla rzecznik, do tej pory nie występowały problemy z kradzieżą lub celowym uszkodzeniem znajdujących się na drodze odblasków.

Ich brak jest jednak powodem do obaw dla mieszkańców pobliskiego osiedla Leśna Polana, codziennie korzystających z przejścia, przy którym znajduje się przystanek autobusowy.

– Policjanci w okolicach skrzyżowania ulicy Bartniczej z Szosą Chełmińską odnotowali dwie kolizje, obie miały miejsce w 2015 roku – informuje podinsp. Wioletta Dąbrowska, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Toruniu. – W żadnym ze zdarzeń nie uczestniczył pieszy. Przyczyną tych sytuacji było niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Warto podkreślić, że dodatkowe elementy bezpieczeństwa, takie jak odblaski umieszczone przy przejściach dla pieszych, często pojawiają się zapobiegawczo. W miejscach tych niekoniecznie musi dochodzić do wypadków, kolizji czy potrąceń uczestników ruchu.

Wkrótce więc „kocie oczka” wrócą przy ul. Bartniczej na swoje miejsce. Zanim to jednak nastąpi, przechodząc w tym miejscu przez pasy, warto na swoje bezpieczeństwo zwrócić szczególną uwagę.