Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Nadzieja polskiego floretu
Karol Żebrowski 9 marca, 2016, 14:26 Sport i rekreacja
sport_julia floret_006_piec
Julia Chrzanowska praktycznie w każdej kategorii wiekowej zdobywała medale na największych imprezach, takich jak mistrzostwa Europy czy też Puchar Świata. (fot. Łukasz Piecyk)

Przez rok nie chciała spróbować treningów, bez których dzisiaj nie wyobraża sobie kolejnego dnia. Julia Chrzanowska to multimedalistka najważniejszych juniorskich turniejów szermierczych.

Wszystkich sukcesów florecistki Budowlanych Toruń nie sposób wymienić. Ostatnim z nich jest srebrny medal na mistrzostwach Polski juniorów w Gdańsku. Już za chwilę o Julii może być znowu głośno, ponieważ właśnie walczy na mistrzostwach Europy w Nowym Sadzie.

Faktem jest, iż walki bronią białą do najpopularniejszych sportów nie należą, tym bardziej, jeżeli chodzi o kobiety. Rozmowę zaczynam więc, pytając dziewiętnastolatkę o wzór, który skłonił ją do tego sportu i z którego bierze przykład od początku kariery. Myślę, że będzie nią damska ikona polskiego floretu Sylwia Gruchała. Julia jednak mnie zaskakuje.

– Moim osobistym autorytetem jest moja siostra – mówi. – To ona jako pierwsza z nas rozpoczęła treningi. Przez pewien czas zachęcała mnie, abym dołączyła do niej, ale szczerze mówiąc, nie podobało mi się to. Po roku namawiania uległam i spróbowałam. Teraz nie wyobrażam sobie życia bez codziennego treningu. Do dnia dzisiejszego dziękuję jej za taki obrót spraw i myślę, że już zawsze będzie moim prywatnym autorytetem.

Talent Julii ukazał się błyskawicznie. Zawodniczka praktycznie w każdej kategorii wiekowej zdobywała medale na największych imprezach, takich jak mistrzostwa Europy czy też Puchar Świata.

– Ciężko wskazać najważniejszy sukces – twierdzi Chrzanowska. – Na pewno wysoko sklasyfikowałabym ostatni występ na Pucharze Świata Juniorów w Zagrzebiu, gdzie zdobyłam z drużyną złoty medal. Równie dobrze wspominam Igrzyska Europejskie w Baku, gdzie zajęłam czwarte miejsce.

Zdziwiony dopytuję się o ostatni sukces Julii – wicemistrzostwo Polski juniorek.

– Mimo że w Baku nie było medalu, to moim zdaniem był to silniej obsadzony turniej od mistrzostw Polski – odpowiada Chrzanowska. – Oczywiście, bardzo się cieszę ze srebrnego medalu, zdobytego indywidualnie, ale równie dużą radość przyniosła mi rywalizacja drużynowa, w której zdobyłam brązowy krążek wraz z innymi florecistkami Budowlanych – Katarzyną Zając i Kingą Majszewską. Nie ukrywam, że medal ten jest dla mnie ogromnym zaskoczeniem, gdyż teoretycznie mieliśmy słabszy skład niż pozostałe zespoły.

W słowach Julii da się wyczuć jej ogromną ambicję.

– Zawsze lepiej być pierwszą niż drugą – kontynuuje temat mistrzostw Polski. – W finale przegrałam z Martyną Długosz, z którą znamy się bardzo dobrze z reprezentacji. Walka była bardzo wyrównana, ale to ja popełniłam więcej błędów i stąd taki rezultat. Szkoda.

Mimo tak dobrych wyników Julia stąpa twardo po ziemi. W maju czeka ją walka, w której za broń posłuży wiedza – przed Julią egzamin dojrzałości.

– Bardzo chciałabym dobrze zdać maturę i później dostać się na studia prawnicze – opowiada. – Niestety, w mojej dyscyplinie cały czas jest odczuwalny brak odpowiednich dotacji. Dotychczasowo bardzo pomagali mi nauczyciele, miałam indywidualny tok nauczania i godziłam zawody ze szkołą, ale zdaję sobie sprawę, że być może kiedyś będę musiała wybrać pomiędzy nauką a floretem. To będzie bardzo ciężka decyzja, ale szczerze mówiąc, jeżeli nic się nie zmieni, to postawię na naukę. Sport jest sprawą bardzo przewrotną, mogą przyjść kontuzje i zostanę z niczym, a zdobytej wiedzy jednak mi nic nie odbierze. Kto wie jednak, być może spełni się moje marzenie i uda się obie sprawy połączyć. To byłby bez wątpienia największy sukces.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także