Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego rozdane

Fot. Andrzej Goiński

Chcą tu być i tu tworzyć. Za swoje osiągnięcia w dziedzinie nauki, kultury czy sportu dostrzegani są zarówno w Polsce, jak i na świecie. We wtorek 19 czerwca laureaci 13 kategorii odebrali Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Galę, która odbyła się już po raz 18., uświetnił występ pianisty Leszka Możdżera.

– W tym roku nasze wydarzenie osiąga pełnoletniość – podkreślał gospodarz gali Piotr Całbecki. – Stąd też spotykamy się w nowej formule, na scenie pod gołym niebem. Wśród nas są ci, którzy w minionym roku swoją ciężką pracą i zaangażowaniem w rozwój województwa wyróżnili się na tle innych. Dziękuję państwu za obecność i serdecznie gratuluję tego, czym dziś możecie się chwalić.

Do Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego zgłoszonych zostało 171 kandydatur. Najwięcej z nich w dziedzinie kultury, działalności społecznej i sporcie.

Tegorocznymi laureatami w kat. „gospodarka” zostali: Predrag Topić, właściciel firmy Renex z Włocławka, oraz aleksandrowska firma BIN.

Przedstawiciele Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie i Lokalnej Grupa Działania „Bory Tucholskie”, a także Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Maksymiliana Kolbe w Grudziądzu odebrali nagrody w kat. „fundusze unijne”.

Za wkład w rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich docenione zostało najwyższą nagrodą Przedsiębiorstwo Rolno-Spożywcze Lech Rutkowski w Kałdusie.

Nagrodę z rąk marszałka za „działalność społeczną i zaangażowanie na rzecz drugiego człowieka” otrzymało Koło Grudziądzkie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.

Za „innowacyjne metody stosowane w zakresie rozwoju i promocji miast i obszarów wiejskich” nagrodzone zostały gminy Brześć Kujawski oraz Cekcyn.

Za osiągnięcia w nauce, badaniach naukowych i postępie technicznym statuetkę otrzymali: dr hab. Ireneusz Grulkowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz zespół naukowców Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego i Collegium Medicum z Bydgoszczy oraz toruńskiego UMK.

Za aktywizowanie młodych ludzi nagrodę w kat. „edukacja” otrzymał założyciel ZS nr 1 w Toruniu Jan Myrcha, za działalność wychowawczą zaś Szczep Harcerski „Błękitna Jedynka” z Górska.

Marszałek dostrzegł również zaangażowanie ks. Adama Ceynowy, proboszcza parafii pw. WNMiP w Chełmnie, w opiekę konserwatorską nad kościołami w Świerczynkach i Chełmnie, oraz fotografika i reżysera Marcina Sautera. To oni zostali laureatami nagrody w kat. „kultura”.

Włodarz województwa kujawsko-pomorskiego docenił również działalność chirurga dziecięcego dr. hab. n. med. Andrzeja Igora Prokurata oraz zespołu lekarzy i pielęgniarek instrumentariuszek Kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. Na scenie odebrali oni statuetki w kat. „ochrona zdrowia”. Za aktywność sportową w województwie wyróżniona została toruńska firma One Sport oraz lekkoatletka Budowlanego KS Bydgoszcz Iga Baumgart-Witan. Za całokształt działań doceniony został również dr Lucjan Rutkowski, pracownik Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UMK w Toruniu. Nagrodzony został on w kat. „ochrona środowiska naturalnego”.

Wśród zgłoszeń w kat. „budowa społeczeństwa obywatelskiego” marszałek wybrał i nagrodził Radio Gra Toruń oraz zespół LGD „Bory Tucholskie”.

Laureatem w kat. „promocja województwa” został Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Zygmunta Kwiatkowskiego w Golubiu-Dobrzyniu, wyróżnienie specjalne zaś otrzymało Centrum Szkolenia Sił Połączonych w Bydgoszczy.

Partnerem strategicznym 18. edycji Nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego był Kujawsko-Pomorski Fundusz Rozwoju.