Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Najlepsi przyjaciele czekają
Jacek Kiełpiński 10 lutego, 2016, 16:29 Na własnym podwórku
1
- Nowi mieszkańcy trafiają do nas codziennie. - mówi Malwina Rosman, zajmująca się w schronisku adopcjami. (fot. Jacek Kiełpiński)

Toruńskie schronisko dla zwierząt przekazuje rocznie 1000 podopiecznych nowym właścicielom. Kojarzeniem czworonoga z człowiekiem zajmują się wyspecjalizowani w zakresie adopcji pracownicy – znawcy psychiki ludzkiej i zwierzęcej.

W tym miejscu zawsze słychać szczek. Choćby pojedynczy, bo niezależnie od pory dnia i nocy, któryś z ok. 300 psiaków pozamykanych w kojcach się odezwie. Ciszej jest w kociarni na piętrze głównego pawilonu. Toruńskie schronisko przy ul. Przybyszewskiego to potężny zwierzęcy hotel.

– Nowi mieszkańcy trafiają do nas codziennie. Czasami w strasznym stanie. By zawsze dla nich znalazło się miejsce – zabiegamy o adopcje. Chodzi przecież o to, by każde bezdomne zwierzę znalazło w końcu dom – mówi Malwina Rosman, zajmująca się w schronisku adopcjami. – Przeprowadzamy rocznie grubo ponad tysiąc rozmów z potencjalnymi nowymi właścicielami psów i kotów. Ja sama prawie trzy dziennie. Udało nam się doprowadzić do tysiąca adopcji w ubiegłym roku. Każda z nich to inna, ciekawa historia.

Najpierw jest rozmowa. Pracownik schroniska zadaje wiele pytań. I uważnie słucha odpowiedzi, wyłapuje i analizuje intencje.

– Musimy być ostrożni i uważni. Chodzi o to, by adopcja była udana, czyli pies musi pasować do pana. I na odwrót… – dodaje. – Wywiad zaczynam od pytania o wiek, warunki domowe, możliwości finansowe, chcę wiedzieć, czy są dzieci, w jakim wieku, czy są w tym lokalu inne zwierzęta. Ten wywiad jest potrzebny, by celnie zgrać psa albo kota z daną osobą.

Ważne też są oczekiwania, co do przyszłego najlepszego przyjaciela. Czy ma być przysłowiowym poduszkowcem, czy aktywnym towarzyszem długich wypraw.

– Już wtedy dokonuję w myślach wstępnej selekcji – zapewnia Malwina Rosman. – Wiem, którędy poprowadzić osobę zainteresowaną adopcją po naszym terenie, jakie psy jej pokazać. Przecież je znam, wiem jak się zachowują w kojcu, jak reagują na inne psy. A przecież każdy pies jest inny, tak jak każdy człowiek. Chodzi między innymi o zgranie temperamentów – podkreśla pracownica schroniska. – Dlatego składam ostatecznie kilka przemyślanych propozycji. Zarazem marzę, by reakcja była ta najlepsza: „O, ten, ten koniecznie!” To jak z zakochaniem od pierwszego wejrzenia. Najlepiej, gdy przyszły pan i jego pies równie entuzjastycznie na siebie zareagują. O to chodzi!

Potem przyszły właściciel idzie na spacer z wybranym psiakiem do pobliskiego Parku na Bydgoskim Przedmieściu. Czasem na kilka spacerów.

– Gdy już zapadnie decyzja na „tak”, zwierzak najczęściej musi jeszcze jakiś czas u nas spędzić. Chodzi o kastrację albo sterylizację. Ze schroniska wydajemy zwierzęta zawsze po takim zabiegu – dodaje pracownica schroniska. – Najważniejsze, żeby podczas całego procesu kojarzenia nie popełnić błędu i nie wydać psa osobie nieodpowiedzialnej, która w najlepszym przypadku przyprowadzi go tu nam z powrotem.

Zdarzały się takie przypadki. Pracownicy schroniska rzucają przykładami. Mówią też o sezonowości zainteresowań bezdomnymi zwierzętami. Przewidują, że największe zainteresowanie psami, wyczekującymi tu miesiącami na swojego nowego pana, zacznie się wiosną. Komentarz fachowców? Ludzie szukają wtedy psa do wycieczek albo biegania. Zimą wzrasta za to zainteresowanie kotami, bo… wielu w chłodne dni chciałoby przytulić ciepłego futrzaka.

– Osobiście najbardziej mnie cieszy, że coraz więcej osób udaje się przekonać, by wzięli psa starszego – dodaje Malwina Rosman. – Wbrew obiegowym opiniom, przywiązują się one do nowego pana bardzo szybko. A ich wdzięczność jest największa.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także