Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
„Najważniejsze jest targetowanie”
Marcin Tokarz 11 lipca, 2014, 1:24 Męska końcówka
arpol piec 004
Jacek Predenkiewicz (fot. Łukasz Piecyk)

O filozofii obsługi klienta, recepcie na jego dozgonne zaufanie, edukowaniu społeczeństwa w zakresie wiedzy motoryzacyjnej oraz zdobywaniu pozycji lidera, z Jackiem Predenkiewiczem, Dyrektorem Handlowym hurtowni Arpol Motor Company, rozmawia Marcin Tokarz.

2010 rok. Arpol ma 19 lat, jest liderem branży w regionie, a pan wstępuje w jego szeregi z nowymi pomysłami, by było jeszcze lepiej. Co trzeba było zmienić?
Wtedy powstawały pierwsze promocje skierowane głównie do odbiorców hurtowych – mechaników i sklepów. Jako, że zbliżał sie sezon zimowy, uruchomiliśmy wtedy akcję „Mroźna paczka”, w ramach której, klienci otrzymywali nagrody za lojalne zakupy w hurtowni. Minął czas, a wraz z nim zaczął funkcjonować pewien cykl działań promocyjnych. W dużej mierze zachował on dziś swą formę, aczkolwiek wszelkie czynności marketingowe staramy się wdrażać z jeszcze większą intensywnością. Skompletowałem zespół i zainicjowałem jego właściwą pracę. Dział marketingu jest kluczową sekcją dla całokształtu firmy. Słuchając sygnałów z rynku, poznając naszych klientów, zadbaliśmy o szeroką dostępność asortymentu będącą kluczem do konkurencyjności. Chodzi o to, żeby mieć na półce części, na które jest obecnie zapotrzebowanie, nie tworzyć tzw. martwego stoku, czyli towarów nierotujących. Zabrałem się za reorganizację struktur w wielu segmentach, ponieważ widziałem, że Arpol potrzebuje specjalistów. Trzeba się fokusować, kształcić na danym aspekcie. W kolejnych latach przybywały dziesiątki tysięcy indeksów w naszej ofercie. Wdrożyliśmy nowe oprogramowanie, które poszerzyło nasze horyzonty oraz zapewnia rozwój i mobilność, czy też nowe programy bonusowe dla naszych klientów. Dział zakupów jest moim oczkiem w głowie, choć wymaga ogromnej kontroli i zaufania. To jest nasz potencjał, który musimy wykorzystać, ale też nie możemy przeinwestować. Zdarzały się takie sytuacje na naszym rynku, że brak kontroli nad zakupami, nad magazynem, prowadził do poważnych kłopotów.

Odnośnie problemów magazynowych… Wam udało się zamienić je na dobrą kartę w postaci działu Vintage. Na czym polega ten projekt?
Magazyn jest niezwykle istotny, ale można w nim spotkać mnóstwo pułapek np. nietrafione zakupy dokonane pod klienta. Są to zaszłości sprzed wielu lat, biorąc pod uwagę wielkość obrotów naszej hurtowni. Często jest to produkt do samochodu unikatowego. Szukamy różnych możliwości, również za pośrednictwem Internetu, czy wyprzedaży, aby znaleźć chętnego kupca. W przypadku części samochodowych, dany element pasuje do konkretnego modelu auta. Zobaczenie takiego pojazdu na drodze graniczy z cudem, a sprzedanie do niego części wykracza poza to pojęcie jeszcze dalej. Dlatego też, stworzyliśmy nowy projekt w postaci strony Internetowej oraz aktywnego działania pod kryptonimem Arpol Vintage. W jego ramach cały sztab osób pracuje, aby ten asortyment odpowiednio skatalogować, wycenić i poprzez odpowiednie kanały komunikacji, często niestandardowe, dotrzeć do klienta, zwykle konesera, pasjonata. W każdym działaniu najważniejsze jest targetowanie. Tutaj wielkim sukcesem jest otrzymanie informacji zwrotnej od potencjalnego nabywcy. Wtedy mamy już 50 % sukcesu. Jeżeli jest zainteresowany zakupem jednego elementu, np. do starego Forda Taunusa, to za chwilę decyduje się na kolejne piętnaście części.

Jaką gałąź waszej działalności poczytujecie jako swoją specjalność?
W Toruniu zdecydowanie jesteśmy największym magazynem części do samochodów osobowych. Z czystym sumieniem możemy powiedzieć, że na tym polu objawia się nasza specjalność. Jeżeli chodzi o ten rejon, to również wyróżniamy się jakością usług w branży lakierniczej i akcesoryjnej. Co do tej pierwszej – posiadamy bardzo szeroką ofertę obejmującą nawet wysyłanie dorobionych lakierów na oddziały. Co do drugiej – można powiedzieć, że każda hurtownia sprzedaje popularny preparat do odświeżania deski rozdzielczej, czy płyn do spryskiwaczy, ale my staramy się ponadto oferować smaczki, takie jak ,dodatki do paliwa, czy olei. Mamy bogatą paletę chemii specjalistycznej, ale też wszystko, co jest związane z delikatnym tuningiem, zupełnie od ręki. Wisienką na torcie jest współpraca z marką Thule na zasadzie autoryzowanego partnerstwa, a konkretnie sprzedaży bagażników, w której to w regionie jesteśmy liderami. Zaopatrują się w nie u nas nawet dużo większe hurtownie niż Arpol.

W Toruniu AMC znane jest z troski o wiedzę konsumentów w zakresie motoryzacji. Jak się to objawia? Skąd u Was taka potrzeba?
Uważam, że 23-letnie doświadczenie i kompetencje naszych pracowników będących, również pasjonatami szeroko pojętej motoryzacji, daje nam prawo do postawienia się w roli autorytetu. Bierzemy aktywny udział w rozwoju branży motoryzacyjnej w Polsce poprzez uczestnictwo w ogólnopolskich zjazdach niezależnych dystrybutorów części. Chcemy kreować pewne trendy, zwracać uwagę przysłowiowego Kowalskiego na ważne aspekty i edukować go w zakresie motoryzacji. We współpracy z toruńską prasą tworzymy pole do pozyskania przydatnej wiedzy przez odbiorcę, obalamy mity, podpowiadamy, jakie decyzje warto podjąć w zakresie dbania o samochód. Pragniemy uświadamiać, ponieważ branża motoryzacyjna bardzo dynamicznie się rozwija, również w obszarze technologii. Na uwagę zasługują również, organizowane przez Arpol, profesjonalne szkolenia dla klientów prowadzone przez techników. Naszych klientów wysyłamy do europejskich fabryk producentów, z którymi współpracujemy. Jednak tego typu kontakty inicjujemy, także w drugą stronę. Mam tu na myśli odwiedziny producentów w warsztatach. Wszystkie te ruchy są skutkiem zobowiązania, jakie czujemy, odnośnie bycia liderem przyczyniającym się do rozwoju branży motoryzacyjnej w Toruniu.

Królujecie w województwie. Jak widzi pan przyszłość hurtowni Arpol Motor Company w ciągu najbliższych 5-10 lat?
Zachowamy pełną stabilność, ponieważ prowadzimy ciągle analizy i nie boimy się radykalnych zmian nawet, jak ich efektem jest dokonanie kroku w tył. Skupialiśmy się na podboju nowych rynków, podczas, gdy sytuacja w branży była nie do końca przewidywalna. Stwierdziliśmy, że trzeba zrobić jeden krok w tył, aby zabezpieczyć się na rynku rodzimym. Nie staliśmy się organizacją ogólnopolską, ponieważ właściciel firmy stwierdził, że warto dywersyfikować swoje przedsięwzięcia, co dzisiaj okazuje się bardzo trafnym posunięciem. W naszej branży mają miejsce pewne wahania. To, że mamy te cztery nogi w postaci salonów samochodowych Seata i Mitsubishi, nieruchomości – Galerii AMC, hotelu – Pałac Romantyczny oraz hurtowni, sprawia, że zajmujemy stabilną pozycję. Poza tym, staramy się wzajemnie wykorzystywać potencjał poszczególnych biznesów. Nasi klienci, mechanicy, goszczą się w Pałacu Romantycznym, gdzie zapraszamy ich na szkolenia, czy spotkania biznesowe. Z kolei nasze salony samochodowe i serwis korzystają z części samochodowych hurtowni. W drugą stronę – użytkujemy nowoczesne budynki, które zapewnia Centrum Nieruchomości Arpol. Wszystko się przenika, a to przenosi się też na zainteresowanie naszą marką i dobry wizerunek. Warto zauważyć, że kładziemy nacisk na konsekwencję w dążeniu do celu, co zauważają nasi najstarsi stażem pracownicy. Nie oszukasz siebie, że twoja firma prosperuje właściwie, gdy tak naprawdę działasz na pół gwizdka. Cyfry zawsze na koniec miesiąca weryfikują nasze starania. Arpol Motor Company zaczynało od firmy dwuosobowej, a dziś ma pod swoimi skrzydłami 250 zatrudnionych. Każdemu nowemu pracownikami, podczas rozmowy wdrożeniowej, uświadamiamy, że nie istnieje sformułowanie – „przykro mi, ale takiego towaru akurat nie ma”. Czujemy się zobowiązani, żeby uzupełnić jak najszybciej jego brak, poruszyć niebo i ziemię, by klient dostał to, czego szuka, żeby wiedział idąc do Arpolu, że zostanie dobrze obsłużony. Taką właśnie opinią się cieszymy,co jest skutkiem 23 lat ciężkiej i rzetelnej pracy.

Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także