„Narodowa Ekspedycja” z Litwy przypłynie do Torunia

Fot. nadesłane

Litewscy podróżnicy, na drewnianych łodziach, zawitają do Torunia. Na spotkanie, które odbędzie się 30 czerwca, przybędą król Władysław Jagiełło wraz z Prezydentem Miasta Torunia Michałem Zaleskim. Litwini wezmą także udział w przygotowanej przez Fundację „Zamek Dybów i Gród Nieszawa” dioramie historycznej o nazwie „Budowa Zamku Dybów”.

Litwini nalezą do „Narodowej Ekspedycji” – projektu telewizyjnego popularnego na Litwie. Bierze w nim udział prof. Alfredas Bumblauskas, czyli najbardziej ceniony na świecie historyk Litewski. Filmują oni swoje podróże po europejskich rzekach, które to odbywają na niezwykłych drewnianych łodziach.

– Litewska ekspedycja dotrze do Torunia 30 czerwca około godziny 18:00 – informuje Karolina Cielecka z Fundacji „Zamek Dybów i Gród Nieszawa”. – By dotrzeć do nas na czas skorzystają ze starego szlaku rzecznego: Z Niemnem, Kanałem Augustowskim, Biebrzą i Narwią dopłyną do Wisły.

Na powitanie wypłynie dzielna załoga straży rzecznej Zamku Dybów ze Starostą na czele. Na Wiśle oddana zostanie również powitalna salwa z broni czarnoprochowej.

– Po zejściu na ląd naszych gości czeka kolejna część uroczystego powitania – zapowiada Karolina Cielecka. – Tam wypatrywać ich będzie Władysław Jagiełło w towarzystwie Prezydenta Miasta Torunia, Michała Zaleskiego.

Po przywitaniu Litwini udadzą się na spacer po najciekawszych obiektach historycznych Torunia.

Następnego dnia pojawią się na dioramie historycznej o nazwie „Budowa Zamku Dybów”, która odbędzie się na tym Zamku. Tak jak Władysław Jagiełło był symbolem jedności stosunków Polsko – Litewskich, tak wybudowana przez niego warownia niech będzie uroczystym miejscem spotkań obywateli Polski i Litwy.