Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu

Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew będą reprezentować Polskę w trakcie zbliżających się Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu (fot. Łukasz Piecyk)

Toruńska para będzie jedynym biało-czerwonym akcentem w łyżwiarstwie figurowym. Do Korei Południowej polecą spełniać swoje marzenia i choć nikt nie uważa ich za faworytów do medali, oni śmiało mogą stwierdzićże swój sukces już odnieśli.  
 
Wspólne treningi rozpoczęli we wrześniu 2014 r. pod czujnym okiem byłej wicemistrzyni świata juniorów Sylwii Nowak-Trębackiej. Bardzo szybko pokazali swój potencjał, zdobywając mistrzostwa Polski juniorów i seniorów. Być może już wtedy pojawił się mały promyk nadziei, że to właśnie Natalia i Maksym będą ratunkiem dla polskiego łyżwiarstwa figurowego, które w tym samym roku odniosło sromotną klęskę, nie majążadnego reprezentanta podczas Igrzysk w Soczi. Z roku na rok, z zawodów na zawody nadzieja rosła, aż 1 kwietnia 2017 r. stała się rzeczywistością. Właśnie tego dnia, podczas Mistrzostw Świata w Helsinkach, para reprezentująca MKS Axel Toruń zakończyła rywalizację na czternastym miejscu, co oznaczało wywalczenie dla naszego kraju kwalifikacji olimpijskiej. 

– Cz
ęsto wracamy do tamtego dnia. Euforia była ogromna  wspomina trenerka olimpijskiej pary Sylwia Nowak-Trębacka.  Natalia i Maksym pojechali wtedy na 150% swoich możliwości, bezbłędnie realizując założenia. Radość tym większa, że najlepsze wyniki w sezonie udało się uzyskać podczas najważniejszego wydarzenia sezonu, kiedy te emocje na pewno są duże.  

Od tego czasu para jeszcze intensywniej pracowa
ła nad swoimi układami. Dobrą dyspozycję Natalia i Maksym potwierdzili na styczniowych mistrzostwach Europy w Moskwie, gdzie zajęli dziesiąte miejsce. Teraz przed nimi ostatni występ w naszym kraju. Dla pary będzie on wyjątkowy, bo zaprezentuje się przed swoją toruńską publicznością podczas Gali Łyżwiarstwa Figurowego w ramach Mentor Cup 2018, która odbędzie się już w najbliższy weekend. Do Pjongczangu Natalia i Maksym wraz ze swoim sztabem szkoleniowym wylecieli po ślubowaniu olimpijskim w poniedziałek 5 lutego, zaś ich występy będzie można śledzić 19 (program krótki) i 20 lutego (program dowolny). Trzymamy kciuki!