Nie daj się cyberprzestępcom [komunikat KMP Toruń]

Fot. ilustracyjne

Internet stał się nieodłączną częścią naszego codziennego życia. Wykorzystuje się go do pracy, nauki, wymiany wiadomości lub jako formę relaksu w czasie wolnym. Niestety w sieci, tak jak i w prawdziwym świecie, możemy się natknąć na różnego rodzaju przestępstwa. Użytkownicy nie zawsze zdają sobie z tego sprawę jak łatwo można stać się ofiarą cyberprzestępczości.

Internet stał się nieodłączną częścią naszego codziennego życia. Niestety korzystają z niego również osoby, które wykorzystują go do popełniania przestępstw. Użytkownicy internetu nie zawsze zdają sobie z tego sprawę jak łatwo można stać się ofiarą cyberprzestępczości. Najczęściej ofiarą przestępców można paść w następujący sposób:

·  Kradzież tożsamości – próba wyłudzenia informacji o użytkowniku, jego numerze konta bankowego lub karty kredytowej. Oszust wysyła do ofiary informację o atrakcyjnej ofercie pracy lub z prośbą o założenie konta na danym portalu internetowym (wraz z wysłaniem np. kopii dowodu osobistego), która w rzeczywistości okazuje się fałszywa.
·  Kradzież konta – cyberprzestępcy próbują odgadnąć hasło użytkownika do konta lub wykorzystują dostępne w sieci programy pozwalające na włamanie do niego. Przejęte konto służy im do przeprowadzenia transakcji bez wiedzy ofiary, posługując się jego danymi znajdującymi się na stronie internetowej.
·  Fałszywe oferty kupna lub sprzedaży – są to bardzo atrakcyjne oferty (najczęściej produkty są o wiele tańsze niż ma to miejsce w innych przypadkach) zamieszczone na stronach internetowych. Ofiara kontaktuje się ze sprzedającym w celu zrealizowania transakcji i przelania pieniędzy na konto. Przestępca po otrzymaniu odpowiedniej kwoty zwleka z wysłaniem towaru lub zamiast tego odbiorca otrzymuje np. zupełne coś innego lub puste pudełko. W przypadku sprzedaży produktu przez potencjalną ofiarę jest podobnie. Zazwyczaj użytkownik nie otrzymuje pieniędzy za towar, który wysłał do klienta, za którego podawał się przestępca.
·  Phishing – polega na tworzeniu fałszywych wiadomości e-mail i witryn internetowych, które wyglądają tak samo jak serwisy internetowe popularnych firm. Sprawcy w tym przypadku skłaniają odwiedzających fałszywe witryny internetowe do podania swoich danych potrzebnych do ponownego zarejestrowania lub zalogowania się (login i hasło wraz z kodem, który „potwierdza” cały proces).
·  ransomware – złośliwe oprogramowanie, które uniemożliwia użytkownikom dostęp do komputerów. Na ekranie komputera wyświetlana jest informacja, że komputer został zablokowany. Za jego odblokowanie przestępcy żądają, aby wpłacić odpowiednią kwotę w zamian za usunięcie blokady.
·  Oszustwo „nigeryjskie” – forma oszustwa, która polega na wysyłaniu wiadomości e-mail do ofiary z pilną informacją. Są to w przeważającej ilości prośby o wysłanie pieniędzy m.in. na odblokowanie konta w zamian za dużą prowizje, opłacenie biletu lotniczego, ponieważ „daleki krewny” nie może wrócić do kraju lub na utworzenie funduszu wypłacającego odszkodowania ofiarom cyberprzestępczości. W każdym z tych przypadków ofiara traci część swoich pieniędzy nie otrzymując nic w zamian.

W celu zapobiegania cyberprzestępczości policjanci radzą jak zabezpieczyć swoje dane w internecie:

– nie loguj się na konta internetowe z komputerów w miejscach publicznych lub obcych osób
– używaj haseł, które ciężko odgadnąć przez obce osoby oraz zmieniaj je co jakiś czas
– używaj legalnego oprogramowania i aktualizuj na bieżąco programy antywirusowe
– unikaj podejrzanych wiadomości e-mail, stron internetowych oraz komunikatów od osób podających się za firmy
– sprawdzaj czy strony WWW są odpowiednio zabezpieczone (najczęściej występuje „kłódka” przy adresie internetowym w górnej części przeglądarki możesz je zobaczyć np. logując się na osobiste konto bankowe )

Bezpieczne zakupy w sieci

Coraz chętniej kupujemy w internecie. W sieci nie ma kolejek, godzin spędzonych na chodzeniu między półkami. Niestety, tak jak w realnym świecie, tak i w wirtualnym możemy paść ofiarą oszusta lub złodzieja. Policja radzi, co zrobić, by dokonanie zakupu było możliwie bezpieczne:

 • przede wszystkim pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego;
 • korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych;
  przed zakupem w wirtualnym sklepie zasięgnijmy opinii o nim i sprawdźmy jego rzetelność. Można to zrobić u znajomych lub na forach internetowych. Zwracajmy też uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu. Wtedy, w razie jakichkolwiek wątpliwości, możemy tam zadzwonić;
 • przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na początku adresu – literki „https”. Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze;
  gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedającym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność;
 • otrzymując ofertę e-mailem, nie korzystajmy z linków – na stronę sklepu wejdźmy wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy;
 • zamawiając sprzęt zapytajmy, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach i instrukcję obsługi;
  kupując używany telefon komórkowy zapytajmy o ładowarkę i dowód zakupu, telefony kradzione sprzedawane są często bez ładowarki i dokumentacji;
 • jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności, dostaniemy zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zadzwońmy na policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.

Pamiętaj! 
Cyberprzestępcy inaczej oszuści internetowi podobnie jak w realnym życiu wykorzystują nieuwagę, pośpiech, niewiedzę oraz naiwność ludzką. Internet tak jak każde inne miejsce nie powinien zwalniać z czujności i zachowania zdrowego rozsądku. W przypadkach, gdy doszło do oszustwa zgłoś się jak najszybciej do administratorów strony oraz poinformuj policję!

Posted Under