Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Nie muszę być mistrzem
Aleksandra Radzikowska 24 października, 2015, 20:16 Na własnym podwórku Sport i rekreacja
Łukasz Piecyk
Hokej to dla Ryszarda Wiśniewskiego pasja, którą odkrył dwie dekady temu.

Ryszard Wiśniewski jest jednym z najstarszych w Polsce hokeistów i tenisistów amatorów. Nie tylko sport mu w duszy gra, ale i muzyka. Zna odpowiedź na każde pytanie związane z The Beatles.

Prawdziwej pasji nie da się stracić ani jej zagłuszyć. Może minąć rok albo kilka dekad, a ona i tak da o sobie znać. Ryszard Wiśniewski od pięciu lat jest na emeryturze. W końcu ma czas na to, żeby się spełniać. Na lodowej tafli odpoczywa i odszukuje zagubiony uśmiech. Z rakietą tenisową w ręku biega, by dbać kondycję i dla przyjemności. No i ta trzecia miłość – muzyka. Ona jest z nim cały czas. Widać to w oczach.

– Sport na początku nie był pasją, tylko życiem – mówi. – W podstawówce grałem w piłkę ręczną, podobnie w szkole średniej i wojsku. Wszędzie jako bramkarz. Hokejem zająłem się na początku lat 90, bracia mnie namówili. Swego czasu tworzyliśmy najstarszy atak w amatorskim hokeju w Polsce. Na początku graliśmy na zamarzniętych jeziorach, a jak ktoś wyrzucił złamany kij, to podnosiliśmy. Naprawiło się i grało. Amatorskich klubów przybywało, więc w 1997 roku zrodziła się potrzeba powołania ligi. Nesta Toruń ośmiokrotnie zdobyła tytuł mistrza lokalnej Amatorskiej Ligi Hokejowej. Oczywiście z Ryszardem Wiśniewskim na ataku.

– Wszędzie byłem starszy, co najmniej o dziesięć lat – mówi. – Wszystko zacząłem później, bo wiadomo – dom, rodzina, praca. Na emeryturze jest na to czas.

Torunianin pracował jako kierowca i przez dwadzieścia lat prowadził firmę zajmującą się m.in. grafiką. O pasji nie zapominał. W latach 90. dziennikarze Radia Toruń to od niego pożyczali płyty.

– Moją pierwszą pasją było jednak modelarstwo – mówi. – Najpierw rodzice zapisali mnie do szkoły muzycznej na akordeon, ale pojawiła się muzyka „mechaniczna”. Zacząłem zbierać płyty, potem taśmy. Jak w okolicy były jakieś prywatki, to wszyscy mnie prosili o przysługę. Zbierałem też znaczki, potem pudełka od zapałek i te od papierosów, chociaż nigdy nie paliłem.

Dwa razy w tygodniu torunianin trenuje tenis i dwa razy hokej, wyłączając mecze czy turnieje. Nie tylko na lodowej tafli walczy o zwycięstwa, ale i na korcie. Sam również jest kibicem tenisa. W pokoju ma książki, sportowe pamiątki, płyty i kilka monitorów. Na jednym z nich tenis można oglądać cały czas. Za kogo trzyma kciuki?

– Kiedyś Sampras i Agassi, a dziś Federer i Radwańska – wyjaśnia. – Lubię tenis inteligentny i techniczny, a nie bazujący tylko na sile.

Wydaje się, że tenis i hokej nie są dyscyplinami pokrewnymi, ale Ryszard Wiśniewski znajduje dla nich wspólny mianownik.

– Trzeba myśleć, być precyzyjnym, a siłę wykorzystywać umiejętnie – mówi. – Po prostu. Nigdy nie marzyłem, żeby zostać mistrzem. Chciałem tylko robić dobrze to, co robię.

Dlatego skrupulatnie uzupełnia również swoje domowe archiwum. Lubi mieć pod ręką to, czego szuka. Od dawna.

– Był koniec lat 50., nie było jeszcze telewizji, a radio ograniczało się do miejskiego radiowęzła – mówi. – Słuchało się tylko tego, co nadawali, ale niektórzy mieli radioodbiorniki, dzięki którym można było ściągnąć Wolną Europę. To było zakazane, ale oni grali świetną muzykę. Zachodnią. Pamiętam The Shadows, gitarowy zespół, który wciągnął nas wszystkich oczarował. To był rock’n’roll. A potem pojawili się Beatlesi…

Oryginał pierwszego wydania „Please, Please Me” Beatlesów ze stycznia 1963 roku Ryszard Wiśniewski wyciągnął z szafy grającej. Dziś w domu skatalogowane ma setki płyt, w tym całą twórczość Elvisa Presley’a, Czerwonych Gitar czy dyskografię swoich idoli. Pasją zaraził 8-letniego wnuka Michała, który już dziś potrafi tytuł każdej piosenki dopasować do konkretnej płyty. Prawdziwego melomana można poznać nie po liczbie płyt na półkach, ale po tym, że o muzyce opowiada w szczególny sposób. On ma i jedno, i drugie.

– Dziś wszystko zastępuje mp3, to już nie ten sam klimat – mówi. – W komputerze mam jednak pokaźną historię muzyki.

Na pytanie o ulubioną piosenkę The Beatles na początku tylko się uśmiecha.

– Wiele osób powie, że „Hey Jude” – mówi. – Dla mnie każda jest idealna. Teraz to już sentymentalne podróże. Radia rzadko słucham, bo większość mnie denerwuje, a jak w supermarkecie robię zakupy, muszę szybko uciekać. Nie da rady znieść tego, co z głośników leci.

W latach 80., gdy niewiele osób wiedziało, czym jest syntezator, zbudował go sobie sam.

– Gramofony i wzmacniacze też robiłem – dodaje z uśmiechem. – Tak się cieszę, że przekazałem wnukom moje pasje. To chyba rodzinne, bo jak moja mama chodziła na pielgrzymki, to też była najstarszą uczestniczką w Polsce. Nieraz ktoś powie, że teraz to już na młodych czas, bo na karku mam siedemdziesiątkę. I to prawda, ale ja robię swoje. Nie muszę być żadnym mistrzem.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także