Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Nie zabił ich napalm z Ohio
Jacek Kiełpiński 8 grudnia, 2015, 19:10 Miasto Reportaż
ohion_001_piec
Marzec tego roku. Małżonkowie N. w swoim mieszkanku przy ul. Batorego, w słynnym sektorze Ohio. To tu doszło do tragedii. (fot. Łukasz Piecyk)

W październiku ubiegłego roku eksmitowano ich z Rubinkowa na Dębową Górę. Rodzina bała się ich tam odwiedzać. Przeżyli zaledwie rok. On zmarł na miejscu, żona po dwóch dniach w szpitalu. Zabiła ich wódka czy lokalne wynalazki?

Pili. Nie da się ukryć. Małżeństwo N. nie lało za kołnierz. Ale aż takiej tragedii nikt z bliskich się nie spodziewał. Dziś wszyscy się zastanawiają, czy można było im pomóc? Pisząc w marcu tekst o tej dzielnicy, trafiliśmy właśnie do N. Okazało się, że zrobiliśmy im ostatnie w życiu zdjęcia…

Dziś krewni N. ubolewają, że zadłużonych małżonków eksmitowano właśnie tam, na Dębową Górę. – To przecież straszne miejsce – mówi z przekonaniem krewna N. – Tam nie mieli szans na przeżycie. To bezduszność urzędników. Skazanie na pewną śmierć. Mogli ich zmusić do leczenia…

Rodzina jest przekonana, że do zgonu małżonków przyczynił się skażony alkohol. Słyszeli, że chodzi o specyfik o nazwie F-16. Postanowiliśmy to sprawdzić.

Na Dębowej Górze, a właściwie Ohio, czyli wśród baraków przy ul. Stefana Batorego, trzeba się umieć zachować. Grzecznie, jak w słynnym „Balu na Gnojnej”: „z szaconkiem, bo się może skończyć źle”.

– F-16 szukasz? A nie jesteś czasem z policji? – pyta szczery ziomal w wieku nieco poprodukcyjnym. – Nie, na policjanta nie wyglądasz – uspokaja się po chwili. – Oni mają takie kondonowate ryje.

Mężczyzna wpuszcza do swego niewielkiego królestwa. Tapczan, piec, stół i skrzynki. Wszystko pod ręką. Dobrze trafiłem, bo – po pierwsze – znał małżeństwo N. Po drugie, zna się też na lokalnym rynku bezakcyzowych alkoholi. Jest ich koneserem.

– N. pili jak najęci. On codziennie lazł do sklepu po flachę. Musieli mieć jakieś pieniądze. Ja tam od lat nie kupuję – zapewnia. – Są lepsze, tańsze rzeczy! – puszcze oko. – Napalm, chłopie, napalm. F-16 to podpałka do grilla. Ale napalm jest cacuś. Chcesz spróbować?

Po chwili biorę łyka z małej, półlitrowej, plastikowej butelki. Ciecz przypomina wódkę, ale jest nieco mdława.

– Za dużo dolałem wody, co? Za słabe? Nie ma to jednak jak czysty…

Czy małżeństwo N. mogło też to pijać? Mężczyzna, z którym jestem już na ty, kręci głową. – Może kiedyś próbowali, to tutaj powszechne, ale mówię ci, że byli raczej sklepowi.

Tamtej sceny z 9 listopada, gdy do dwudziestosiedmiometrowego, standardowego tu, mieszkanka, zajmowanego przez małżonków N. przyjechała straż pożarna i policja, nie zarejestrował. – Trzy dni wtedy byłem najebany. Napalm z kompotem wiśniowym, nic lepszego… A bo to oni jedyni walnęli tu w ramki? Zdarza się. Dynks tu piją, to twoje F-16 – też. Zresztą, czego tu nie ma? Młode to wąchają jakieś cuda. Chcesz napalmu? Mogę ci kupić. Bo tobie nikt nie sprzeda. Obcy jesteś.

Transakcja jest prosta i absolutnie uczciwa. Nowy znajomy znika w jednym z barakowych mieszkań (nie pamiętam jakim i nikomu nie powiem nawet, w której było to alejce) z moim banknotem pięćdziesięciozłotowym. Obiecał przynieść resztę: – W tym sklepiku mają drobne do wydawania, spokojna głowa.

Po dziesięciu minutach wraca z buteleczką po coca-coli i garścią bilonu. Dokładnie trzydzieści pięć złotych. Flaszka kosztowała więc piętnaście złotych. To uczciwa cena. Pociągam łyka. Oż… Teraz on. – Łooo… Ale wali, uczciwy, sto procent, oż k…! – zachwala.

Ruszam śladem małżeństwa N. O niej wiedzą niewiele, rzadko wychodziła z domu, jego znali tu wszyscy.

– Codziennie lazł do sklepu, bo inaczej tego nie można nazwać – tłumaczy młody mężczyzna, który alkohol jakiś czas temu zamienił na siłownię. Kilka razy to podkreśla. – Musiał chorować na serce. Nie miał sił iść. Przystawał co chwilę, przysiadał na

kamieniach. Kupował głównie wódkę. Oni się zalali wódą. Tak też można.

Pokazuję zdobyczny trunek w plastiku po coca-coli. – Napalm? – pyta retorycznie. – Ci N. mieli skądś pieniądze. Nie sądzę, żeby to musieli pić.

W sklepie na skraju dzielnicy znali N. doskonale. Potwierdzają, że przychodził codziennie po wódkę. Na zapleczu sklepu jest spory bar. Z bilardem. Ale w środku pusto.

– Kiedyś były tu duże imprezy – tłumaczy kolejny rozmówca. – Ale na co dzień klientów mało. W sklepie piwo kosztuje dwa złote, a w barze dwa pięćdziesiąt. To pięćdziesiąt groszy robi duuużą różnicę. Klienci wolą wypić pod sklepem.

On też poznał N. Potwierdza wersję z wódką kupowaną. Legalną, z akcyzą. – F-16? Nie. Napalm? Wątpię. To wódka ich zabiła.

W toruńskim Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie nie słyszeli o losie małżonków N. Hanna Goczyńska z zespołu interwencji kryzysowej pyta o rzecz podstawową: – A rodzina zgłosiła problem? Gdyby tak było, pomoglibyśmy wypełnić wniosek do miejskiej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych o rozpoczęcie procedury dotyczącej leczenia bez zgody. Potem trafiłoby to do sądu, jego postanowienie ważne jest dwa lata. Można by było wtedy zacząć ich leczyć.

Po chwili dodaje: – Ale szczerze mówiąc, nikt na siłę do terapii nikogo nie zmusi…


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także