Nie zapomnij o problemie – Fundacja „Łączymy Pokolenia” o pomocy chorym na aizheimera

- Chorobę Alzheimera od zwyczajnych kłopotów z pamięcią odróżnia zakres utraty pamięci – informuje Anna Świtoń-Nowak z Fundacji na rzecz integracji międzypokoleniowej i dobrego życia seniorów „Łączymy pokolenia” (fot. materiały prasowe)

Z wiekiem problemy z pamięcią pogłębiają się i czasami ciężko ocenić, czy nasze zapominanie to element naturalnego procesu starzenia czy już pierwsze objawy choroby. Fundacja „Łączymy pokolenia” wychodzi naprzeciw chorym i ich bliskim, oferując realną pomoc i rehabilitację.

– Chorobę Alzheimera od zwyczajnych kłopotów z pamięcią odróżnia zakres utraty pamięci – informuje Anna Świtoń-Nowak z Fundacji na rzecz integracji międzypokoleniowej i dobrego życia seniorów „Łączymy pokolenia”. – Osoba zdrowa, która zapomina o jakimś wydarzeniu, pamięta zazwyczaj elementy z nim związane. Można na przykład zapomnieć, jak dany sąsiad ma na imię, nie traci się jednak wiedzy o tym, kim jest rozmówca. Chory cierpiący na Alzheimera zapomni nie tylko imię, lecz także nie będzie mógł przypomnieć sobie, skąd daną osobę zna.

To właśnie utrata pamięci epizodycznej jest najwcześniej pojawiającym się objawem choroby Alzheimera. Szczególnie, jeżeli osoba nie pamięta wydarzeń sprzed kilku godzin lub dni, wie zaś, co działo się kilka lat temu. Utrata pamięci krótkotrwałej pozwala zdiagnozować łagodne objawy choroby.

– Jeżeli zauważymy u swoich bliskich podobne problemy, warto skonsultować się z lekarzem – dodaje przedstawicielka Fundacji. – Ważne jest, aby osoby z wykrytą chorobą nie zostały odizolowane od społeczeństwa. Zachęcamy do korzystania z domów dziennej opieki, które zapobiegają izolacjonizmowi, stymulują szare komórki do działania, a także pozwalają złapać oddech bliskim. Odpowiednie wsparcie osoby starszej to nie tyko odpowiadanie na jej potrzeby i otaczanie jej opieką. To także, a może nawet przede wszystkim, odkrywanie jej możliwości, ich ciągła aktywizacja i rozwój.

Ośrodek Wsparcia Seniora przy Fundacji „Łączymy pokolenia” jest placówką wsparcia dziennego przeznaczoną dla mieszkańców Torunia i najbliższych okolic, u których zdiagnozowano chorobę Alzheimera lub/i inny zespół otępienny.

– W naszym Ośrodku mają szansę spotkać się osoby, które żyją z podobnymi problemami, pokonują podobne wyzwania – dodaje Anna Świtoń-Nowak. – Uczestnicząc w terapiach, zdecydowanie i skutecznie pokonują bariery i zadania, jakie stawia przed nimi codzienność.

Terapie to także korzyści dla rodzin. Pozostawiają oni swoich bliskich pod profesjonalną opieką w bezpiecznym miejscu. Dzięki małym, piętnastoosobowym grupom podopiecznych, zajęcia są efektywniejsze. Osoby chore są przystosowywane i usprawniane do funkcji, które na co dzień powinny wykonywać w domu. Najważniejszym aspektem terapii jest jednak spowolnienie postępu choroby i odsunięcie w czasie konieczności organizacji całodobowej opieki.

– Zapewniamy opiekę w zależności od potrzeb – całodzienną lub kilkugodzinną, a także wyżywienie oraz różnorodne zajęcia terapeutyczne – podsumowuje przedstawicielka Fundacji. – Przy kontaktach z podopiecznymi ważne jest doświadczenie i umiejętne podejście. Dbają o to nasi wyszkoleni terapeuci.

Choroba Alzheimera jest degeneracyjną chorobą układu nerwowego oraz najczęstszą przyczyną występowania otępienia u osób powyżej sześćdziesiątego piątego roku życia. Szacuje się, że na świecie chorych jest około trzydziestu milionów osób, a w samej Polsce około dwustu tysięcy osób. Do 2050 roku liczba ta może wzrosnąć aż trzykrotnie.

Wszelkich informacji udzieli Anna Świtoń-Nowak tel.: 512 390 244