Nie żyje Grażyna Korsakow, aktorka Teatru Horzycy

W 2009 r. otrzymała Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (fot. Adam Zakrzewski)

Grażyna Korsakow, wieloletnia aktorka Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu nie żyje. Artystka zmarła 25 sierpnia w wieku 90 lat. Za kilka dni obchodziłaby swoje urodziny.

Toruńska aktorka na scenie zadebiutowała w latach czterdziestych ubiegłego wieku. W teatrze im. Wilama Horzycy rozpoczęła pracę w 1950 roku. Tu zadebiutowała rolą Blanki w „Szczyglim zaułku” George’a Bernarda Shawa w reż. Aleksandra Rodziewicza. Z toruńską sceną rozstała się w 1997 roku.

Podczas całego życia zagrała ponad 100 ról. Widzowie Grażynę Korsakow kojarzyć mogli z takich ról jak: Matylda von Zahnd w „Fizykach” Friedricha Durrenmatta w reż. Tadeusza Kozłowskiego, Dolorę w „Ścieżce zbawienia” Jorge Andrade w reż. Hugona Morycińskiego, Annę Gottlieb w „Pożegnaniu” Wilama Horzycy w reż. Hugona Morycińskiego czy Hekabe w „Trojankach” Eurypidesa w reż. Lecha Komarnickiego

W 2009 r. otrzymała Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 10 września 2014 r. o godz. 14 mszą żałobną w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Toruniu. Pogrzeb odbędzie się na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu.

Obraz2