Niebywała szansa dla startupów. Rusza program SCALE

Kolejna edycja programu przewidziana jest na jesień

W poniedziałek, 13 kwietnia, rusza program akceleracji SCALE – inicjatywa inkubatora Smart Space, w której na wybrane startupy czekają warsztaty z ekspertami i inwestorami, dostęp do zaawansowanych narzędzi IT oraz perspektywa 75000 PLN inwestycji.

– SCALE to wyjątkowa inicjatywa – tłumaczy Łukasz Ozimek, dyrektor inkubatora Smart Space. – To tak zwany „program akceleracji”, czyli narzędzie, którego celem jest znaleźć najbardziej obiecujące młode projekty i firmy technologiczne, które mają potencjał rozwinąć się w globalny biznes. Podobne wydarzenia realizują inkubatory na całym świecie, każdy według autorskiej formuły.

Zgłoszenia do programu zbieraliśmy przez cały marzec. Zgłosiło się kilkadziesiąt projektów, w tym kilka zagranicznych. Spośród wszystkich aplikacji wybraliśmy 5, które już w poniedziałek stawiają się w Toruniu na warsztaty w ramach programu akceleracji SCALE. Są wśród nich również zespoły z naszego miasta.

We wspomnianych warsztatach weźmie udział pięć startupów, w tym dwa z Torunia: Korepetica oraz 2DEV. Pierwszy tworzy platformę z wideokursami dedykowanymi uczniom i studentom, tworzoną w ścisłej współpracy z naukowcami Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, a wkrótce i innych uczelni.

Drugi startup opracowuje mobilne gry społecznościowe – ich hitową produkcję, Total Football Manager, zainstalowało przeszło 180 tysięcy osób.

Pozostałe trzy zespoły biorące udział w SCALE to:
GetBadges, internetowe narzędzie, które wprowadza mechanikę znaną gier do pracy działów programistycznych w firmach, dzięki czemu rośnie ich produktywność i zapał do pracy.
GetAdvice, narzędzie dla stron internetowych i e-sklepów, które wprowadza możliwość wideo czatów na żywo z klientami i analizy ich zachowań.
oraz DiabetesLab – dostępny w systemie abonamentowym program, którego celem jest usprawnienie systemów rezerwacji w hotelach dzięki automatyzacji całego procesu. Obsługa hotelowa zostaje dzięki temu odciążona ze żmudnego zadania.

Warsztaty to pierwszy etap programu SCALE. Potrwają 5 dni, od 13 do 17 kwietnia. Wybrane startupy pod okiem mentorów i doświadczonych ekspertów przejdą przez elementy kluczowe przy budowie startupu: od szukania grupy docelowej po marketing i sprzedaż. Nauczą się wszystkiego, co może im pomóc rozwinąć swój biznes.

Ostatniego dnia zaprezentują się podczas demo day, czyli publicznej prezentacji. Finalnych wskazówek udzielą im inwestorzy czy przedsiębiorcy technologiczni, którzy tę drogę mają już za sobą.

Startupy, które najlepiej wypadną podczas warsztatów, mają szansę na zaproszenie do drugiego etapu oraz 75.000 złotych inwestycji.

– Drugi etap SCALE to 6 miesięcy tak zwanej akceleracji, co w praktyce oznacza indywidualne sesje mentorskie z ponad 30-ma mentorami oraz dostęp do szeregu specjalistycznych narzędzi IT – tłumaczy Łukasz Ozimek, dyrektor Smart Space. – Od zaawansowanej infrastruktury Exea Data Center przez narzędzia analityczne IBM, produkty Microsoft, po usługi do monitoringu internetu czy zarządzania mediami społecznościowymi. Akceleracja to także dostęp do miejsca pracy w kreatywnych wnętrzach samego Smart Space ramię w ramię z zaawansowanymi projektami jak np. Skylable.com.

Szerokie wsparcie merytoryczne i techniczne dla wybranych startupów ma im pozwolić skupić się na rozwoju biznesu. Kolejna edycja programu planowana jest na jesień.