Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Niech przemówią ich oczy
Aleksandra Radzikowska 10 listopada, 2015, 17:29 Reportaż
Łukasz Piecyk
Paulina Zajączkowska komunikuje się z opiekunami przy pomocy poradnika „Niech przemówią twoje oczy”.

Są zaklęci w swoich ciałach, ale często świadomi. Ruchem gałek ocznych, a czasem delikatnym gestem dłoni, komunikują się z innymi. I wskazują, że chcieliby poczuć w ustach smak martini, wybrać się na zakupy, zamówić fryzjera albo zaprosić kogoś bliskiego na randkę.

W toruńskiej fundacji „Światło” już 39 osób wybudziło się ze śpiączki. Ten powrót z Krainy Snu rzadko jest jednak spektakularny. Pacjent nie wstaje nagle z łóżka w pełni sił, ale rozpoczyna drugą część walki o zdrowie. Za pomocą zmysłów musi poznawać świat na nowo. Przypomnieć sobie alfabet, jak gryźć jedzenie, jak komunikować swoje potrzeby.

Osoba w śpiączce nie posiada zdolności postrzegania i nie reaguje na bodźce. Ten stan rzadko trwa dłużej niż pięć tygodni. Po tym okresie „śpioch” albo odzyskuje świadomość, albo umiera, albo budzi się w stanie wegetatywnym. Budzenie należy rozumieć jako pojawianie się faz snu i czuwania. Pacjent otwiera oczy, czasami nimi błądzi, ale po ich zamknięciu otwiera je na nowo – za pomocą impulsu dźwiękowego, czyli prośby opiekuna, bądź dotyku.

Właśnie oczy dla wielu z nich są jedynym sposobem komunikacji. Każdy z pacjentów placówki jest w innym punkcie swojej walki o zdrowie i nie ma dwóch tożsamych przypadków. Paulina jest już wybudzona. Potrafi wskazać wzrokiem, że ma ochotę na konkretny owoc albo chciałaby mieć czerwony kolor paznokci. W pokoju jej kolegi wisi na oknie mała, dziewczęca sukienka. Za niespełna miesiąc zostanie tatą, ale nie wiadomo, czy o tym wie. Anna, mama Elwiry, rozpoznaje za to, że córka chciałaby się już położyć, bo jest zmęczona.

– Niekiedy mruga do mnie oczami, bo zazwyczaj tak się komunikujemy – mówi Anna Polańska i gładzi córkę po dłoni. – Raz na „nie”, dwa razy na „tak”. Wiem, że wsłuchuje się w otoczenie. Czasem poproszę ją: „Elwirka, otwórz oczy, popatrz na mnie”, a ona to robi. Kiedy powiem do niej, żeby podniosła lekko głowę, stara się. Nie zawsze wychodzi, ale wiem, że mnie słyszy. Musimy włożyć w to dużo pracy – ona, my – rodzina, opiekunowie. Ćwiczymy na planszach czy na cyber-oku, które pacjentom „pozwalają mówić”. Opiekę ma tu znakomitą.

Cyber-oko to urządzenie, na którym wzrokiem, za pomocą czerwonej kropki, pacjent zaznacza swoje potrzeby. Może wskazać, że np. coś go boli. A co konkretnie? Za pomocą liter układa wtedy słowo. Ta czerwona kropka to dla niego furtka do świata zewnętrznego. Julita Zawadzka, oligofrenopedagog i Szymon Murawski, neurologopeda, dla swoich podopiecznych stworzyli jeszcze jedną furtkę. W grudniu oficjalnie zaprezentują poradnik „Niech przemówią twoje oczy”, dedykowany terapeutom czy opiekunom, którzy komunikują się z osobami niemogącymi porozumiewać się werbalnie. Cyber-oko i poradnik doskonale się uzupełniają.

– Nasi pacjenci to również dojrzałe osoby, które nie zawsze chciały wskazywać coś na obrazkach dla dzieci albo cyber-oku, bo to np. było dla nich męczące – mówią Julita Zawadzka i Szymon Murawski. – Chcieliśmy szybkiej komunikacji. Na przygotowanych przez nas planszach mogą wskazać swoje emocje czy potrzeby i my to widzimy, bo plansze są po części przezroczyste. Widzimy, gdzie ktoś kieruje wzrok, a potem – jeśli jest taka potrzeba – dopytujemy o szczegóły przy pomocy alfabetu.

To właśnie opiekunowie są często tymi, którzy spełniają marzenia swoich podopiecznych. Tak dowiedzieli się, że mąż chciałby dla żony przygotować romantyczną kolację. Załatwili świece, odpowiednią muzykę i intymność. To oni zbierają w salach zamówienia na kosmetyczkę czy fryzjera. Oni zabierają swoich podopiecznych na wyjścia do teatru czy organizują im tematyczne wieczory. Gdy po kilku latach spędzonych w sali, pojechali z podopieczną na zakupy, by mogła sobie wybrać sukienki, to tej niewypowiedzianej radości w oczach – jak mówią – nic nie zastąpi. Albo gdy jednego ze „śpiochów” zabrali na pizzę, bo tak bardzo ta pizza mu się marzyła.

Na cyber-oku i planszach pacjenci mogą tylko coś zaznaczyć. Następnie realizacją pragnień zajmują się opiekunowie, terapeuci czy bliscy, którzy chcieliby żonę, brata czy mamę mieć znów przy sobie, jak dawniej. Żeby przejść się na spacer, pośmiać, pojechać na wycieczkę. W związku z tym, że nie zawsze jest to możliwe do zrealizowania, rodzina również musi nauczyć się żyć na nowo. Chociaż to trudne, należy cieszyć się każdym drobnym gestem – to taki świat, w którym znaczenie ma każdy, nawet najmniejszy. Bez miłości, bez pasji do zawodu i bez cierpliwości byłoby to niewykonalne. Każda ze stron musi chcieć…

– Im chce się żyć – mówi Monika Kwilińska. – Nie są tylko „roślinkami”, które nie mogą się poruszać, jak niektórzy sądzą. Mają pasje, plany, chociaż często są zaklęci w swoich ciałach. Razem z nimi walczymy o to, by mogli wracać do lepszej sprawności, żeby ich świat nie ograniczał się do jednego budynku. Każda historia jest inna, ale każdego ze „śpiochów” traktujemy tak, jakby słyszał. Nawet jeśli nie mamy pewności. Staramy się wypełniać im czas, ćwiczyć z nimi i rozmawiać, by nie zapętlali się w swoich myślach. Każdy minimalny progres to dla nas wielka radość.

Ktoś lubił czytać, więc mu czytają. Ktoś inny w letni upalny dzień marzy o smaku piwa. Gdy nie może połykać, opiekunowie w sprayu wtryskują mu odrobinę do ust. Tego typu sytuacji są setki. Pojawia się smutek, ale nie brakuje małych gestów, wielkich planów i dużych radości. A to promyk światła dla wszystkich. W oczach widać, gdy chce się żyć.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także