Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Nina przyszła na świat w 23 tygodniu ciąży. Na złość statystykom jej serce nie przestało bić
Aleksandra Radzikowska 22 lutego, 2014, 0:04 Aktualności
nina 11
Nina Meszko robi postępy w rehabilitacji na przekór statystykom (fot. Adam Zakrzewski)

W najtrudniejszych chwilach swojego życia ważyła zaledwie 430 gramów. Nie miała prawa przeżyć. Dzięki ogromnym pokładom miłości i oddaniu ze strony najbliższych, dziś robi postępy w rehabilitacji. Nie jest pewne to, czy widzi swoich rodziców. Nie może im także powiedzieć, że dziękuje i kocha, jednak uśmiech, który rysuje na jej twarzy bliska obecność mamy, wyraża wszystko.

Aneta Meszko nie była przygotowana na powitanie córki. Nawet jej ciążowy brzuch był ledwie widoczny spod luźnych swetrów. Gdy lekarze zakomunikowali, że zaczyna się akcja porodowa, brzmiało to jak kiepski żart. W takich przypadkach rodzice muszą zadecydować, czy są gotowi na codzienną walkę o życie dziecka. Aneta i Marcin Meszko nie zawahali się nawet przez chwilę. Dzięki ich miłości i odpowiedniej opiece medycznej, we wrześniu Nina skończy pięć lat. Jej mama nie wie, ile razy usłyszała, że córka umiera i pytała Boga dlaczego to właśnie jej dziecku napisał taką historię.

342 dni poza domem

W 2009 r. Aneta Meszko trafiła do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Rydygiera w Toruniu z II stopniem specjalizacji, podczas gdy zalecenia w przypadku ratowania wcześniaków mówią o lecznicach z III stopniem.

– Do Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy Ninka trafiła dopiero dziesięć dni po narodzinach – mówi Aneta Meszko. – Niemal cały pierwszy rok swojego życia spędziła w szpitalach. Już w październiku przeszła operację zamknięcia przewodu Bottala w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku. Do końca roku wykonano jej także laseroterapię oczu i ich zabieg metodą krioterapii.

Ponad trzy miesiące w 2010 roku dziewczynka spędziła także w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie. Diagnoza brzmiała: torbiel pokrwotoczna móżdżku, wtórne nadciśnienie płucne, kamica nerkowa. Przełom dwóch wakacyjnych miesięcy był ostatnim okresem, w którym przygotowywano ją do powrotu do domu. Dzięki opiece spółki Wentylacja Domowa, może dziś swobodnie oddychać już we własnym pokoju.

By przygotować dom na powitanie córki, Aneta i Marcin Meszko musieli go zamienić na oddział rehabilitacyjny. Dziś to właśnie tam Nina przechodzi większość ćwiczeń. Oprócz specjalistycznych przyrządów, które pomagają jej w walce o zdrowie, w pokoju znajduje się także przygotowana dla niej ciemnia. Z racji tego, że tuż po narodzinach mogła zmieścić się na dłoniach swoich rodziców, a jej skóra była tak delikatna, że przezroczysta, najbliżsi z uśmiechem zaczęli nazywać ją Calineczką. Zamiast jako o dziewczynce ze skrzydłami, rodzice mówią o niej jednak „dziewczynka z wąsami”. Nina nie oddycha samodzielnie, żyje zatem „z wąsami”, czyli przewodami podłączonymi do nosa, którymi płynie tlen ze stacjonarnego koncentratora. Jej płuca działają tylko w blisko trzydziestu procentach swojej objętości. W ciągłym użyciu są też respirator i ssak. Calineczka nie przełyka, więc karmiona jest przez sondę. Jest opóźniona ruchowo oraz intelektualnie.

– Dziś Ninka raczkuje i jest ciekawa świata – dodaje mama małej bohaterki. – Poznaje otoczenie za pomocą dotyku, a stymuluje się głównie obgryzaniem mebli. Jeszcze niedawno każdy jego rodzaj sprawiał jej dyskomfort, a próba otwarcia zaciśniętych pięści kończyła się jej wrzaskiem. Dziś córka tylko czeka na to, aż znów będziemy mogły się przytulić.

Widoczny postęp to zasługa nie tylko rodziców, ale także efekt ciężkiej pracy rehabilitantów.

– Jestem dumna z tego, jakie Nina robi postępy – mówi z uśmiechem Elżbieta Mieszkowska-Żurawska, rehabilitantka. – To zasługa ćwiczeń, ale bez miłości rodziców nawet tego by nie było. Nie marzyliśmy o tym, że zacznie raczkować, teraz z nadzieją patrzymy w przyszłość i czekamy na to, aż Calineczka będzie chodzić.

Bój o każdy dzień

Walka o życie i odpowiednie warunki do rozwoju nie skończyła się po wyjściu Calineczki ze szpitala. Aneta Meszko dla córki poświęciła siebie, swój czas i marzenia. Choć kocha córkę, jak nikogo na świecie i nie wyobraża sobie tego, by nie było jej przy niej na co dzień, brakuje jej dawnego życia. Wcześniej była kobietą aktywną zawodowo, dziś nawet wyjście po marchewkę do sklepu stanowi dla niej akcję logistyczną. Mąż, który ciężko pracuje na utrzymanie rodziny, nie może zajmować się Niną podczas jej nieobecności.

– Nawet do łazienki boję się czasem wyjść, bo córka potrzebuje stuprocentowej uwagi – dodaje Aneta Meszko. – Łatwo krztusi się wydzieliną, której rurki i „wąsy” nie zdołają odessać. Walka o to, by Nina miała godne warunki do rozwoju to tak naprawdę wielkie puzzle. Dziesiątki małych i większych rzeczy, próśb, błagań i podziękowań składają się na to, że kolejny miesiąc możemy spędzać razem. To powoduje ogromne zmęczenie i fizyczne, i psychiczne, ale dla córki nigdy się nie poddam. Docierały do mnie głosy osób, którzy mówili, żebym Ninę oddała do hospicjum, postarała się o kolejne dziecko i zaczęła „normalnie” żyć. Nigdy nie brałam tego pod uwagę.

W ciągu roku Nina potrzebuje ok. 100 tys. zł na to, by móc odpowiednio funkcjonować. To koszt m.in. opieki rehabilitacyjnej, butli z tlenem, których nikt nie chce jej refundować, sond, strzykawek czy zapewnienia odpowiedniej diety. Tego NFZ nie rozumie. Pomimo przeciwności losu, z którymi walczą, ich dni nie są całkowicie pozbawione kolorytu. Nina i jej rodzice radzą sobie dzięki pomocy obcych ludzi i środkom, które wpływają na konto dzięki oddającym Calineczce 1% swojego podatku. Dane potrzebne do PIT za 2013 rok, to: Numer KRS: 0000037904 i cel szczegółowy 1%: 9927, Meszko Nina.

Na złość statystykom, stan zdrowia Calineczki nie tylko nie pogarsza się, ale jest coraz lepszy. Można upierać się przy tym, że to głównie zasługa rehabilitacji, jest jednak jeden taki lek, który pomaga nie tylko na schorzenia ciała, ale i duszy. To miłość.

Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także