Nowa fontanna na Starym Mieście w Toruniu – daliście się nabrać?

Fontanna na zdjęciach znajduje się w Świeradowie-Zdroju (Dolny Śląsk) (fot. nadesłane)

W Prima Aprilis postanowiliśmy zapowiedzieć Wam powstanie nowej fontanny na Starym Mieście w Toruniu. Budowla, w skład której wchodzić miały żaby, symbol zarówno Torunia oraz miasta Świeradów-Zdrój, które związane jest z tymi zwierzętami, oczywiście nie powstanie… A oto nasz news:

Cztery nowe żaby pojawią się na Starym Mieście w Toruniu. Tam właśnie postanowiono zbudować większą i okazalszą fontannę ze słynnymi żabami. Wizualizacja już powstała. Gotowa budowla ma zostać oddana do użytku wraz z pierwszym dniem lata. Wtedy też wygra ona  muzykę ludową graną na skrzypcach.

Wiosenno-letnie utrzymanie obecnej fontanny z Flisakiem kosztuje miasto kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie. Dysze wodne zapychane są przez turystów, co skutkuje pękaniem mechanizmów i rur doprowadzających wodę do fontanny. Poza tym, mieszkańcom znudziła się mała, niezauważalna rzeźba. Teraz mają znaleźć się przy budowli duże, okazałe żaby.

Nowa lokalizacja budowli nie jest jeszcze znana. Wstępne konsultacje i propozycje wskazały dwa miejsca: pierwsze na Rynku Nowomiejskim, druga przed EMPIKiem, gdzie obecnie znajduje się zegar.

Nowa fontanna ma mieć kształt wielokąta. W jej czterech miejscach umiejscowione zostaną żaby, które, podobnie jak teraz, pluć będą wodą. Zamiast Flisaka, na środku pojawi się dodatkowa dysza wodna. Całość zostanie podświetlona z dna.

W najbliższych dniach odbędzie się spotkanie z mieszkańcami lokali usytuowanych najbliżej  dwóch wstępnych lokalizacji fontanny. Zdecydują oni, czy oprócz wody będzie emitowała muzykę ludową wykonywaną na skrzypcach, wygrywaną o pełnych godzinach. To jednak zależeć będzie od głosowania. Muzykę słychać byłoby w okresie wakacyjnym od godziny 6 do 22.