Nowe parkomaty w toruńskiej strefie płatnego parkowania

W nowych parkomatach będzie można uiszczać opłatę dodatkową (fot. nadesłane)

Możliwość wnoszenia opłat przy użyciu karty zbliżeniowej, regulowanie opłaty dodatkowej w najbliższym automacie – takie udogodnienia czekają na kierowców parkujących  w toruńskiej  strefie płatnego parkowania. 

Grudziądzka firma City Parking Group S.A., z którą Miejski Zarząd Dróg w Toruniu zawarł umowę na zainstalowanie i obsługę nowych parkomatów, rozpoczęła montaż podstaw pod nowe maszyny. Około 28 lipca obok istniejących parkometrów zostaną ustawione nowe urządzenia. Jeden z ważniejszych dni w harmonogramie wykonawcy to 31.07.2014 r. Tego dnia po godzinie 18.00 zostaną wyłączone stare i uruchomione nowe parkomaty tak, aby zachować ciągłość wnoszenia opłat.

Jakie zmiany po 1.08 odczują kierowcy parkujący w SPP? 

– Nowe parkometry to nowe możliwości wyjaśnia Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzecznik prasowy MZD. – Kierowcy za postój będą mogli płacić nie tylko bilonem, ale także płatniczą kartą zbliżeniową. Z takiej możliwości korzystają obecnie jedynie  kierowcy w Warszawie, Krakowie i Łodzi.

 To niejedyne nowoczesne i wygodne rozwiązania. W nowych parkomatach będzie można uiszczać opłatę dodatkową (określaną potocznie karą) otrzymaną w przypadku nieopłaconego parkowania. W praktyce, kierowca, który otrzyma wezwanie, gdy będzie chciał je opłacić w parkomacie, (będzie tez mógł w kasie lub przelewem na konto MZD) wybierze w parkomacie funkcje opłaty dodatkowej. Za pomocą klawiatury wprowadzać będzie nr wezwania, potem wrzuci pieniądze lub zapłaci kartą. Na dowód wniesienia opłaty otrzyma pokwitowanie.

Będzie to duże ułatwienie nie tylko dla kierowców odwiedzających nasze miasto, ale także i dla mieszkańców. Po otrzymaniu wezwania sprawę będzie można załatwić w parkomacie, a nie jak to jest obecnie jedynie w kasie MZD. Nowe urządzenia zostaną przystosowane do obsługi karty miejskiej, której wprowadzenie planowane jest w 2015 roku w ramach projektu kolei metropolitalnej BiT City. Parkomaty będą wyposażone w baterię słoneczną i akumulatory. Nie ma więc konieczności ich podłączania do energii elektrycznej.

Warto wiedzieć:

Zainstalowaniem i obsługą nowych parkomatów zajmuje się wyłoniona w drodze przetargu firmą City Parking Group S.A. Umowa została zawarta na 6 lat, jej wartość wynosi  5.318.398,18 zł.

Parkeon1