Nowe sklepy, domy i rozwijające się przedsiębiorstwa – tak zmienia się lewobrzeże

Na Stawkach powstaje m.in. nowy pawilon handlowy. (fot. Łukasz Piecyk)

Od lat ta część miasta nazywana jest jego sypialnią. Tu osiedlają się rodziny z dziećmi, tu także rozwija się projekt Mieszkanie Plus. Jego budowa ma rozpocząć się na przełomie września i października. Inwestycji, które powstają na Stawkach, Podgórzu czy Rudaku jest znacznie więcej. 

Do tej pory po większe zakupy mieszkańcy wyjeżdżać musieli do centrum. Już wkrótce może się to zmienić. Apteka czy drogeria to tylko dwa z kilku nowych, powstających tu sklepów. Największe zainteresowanie mieszkańców wzbudza budowa pawilonu handlowego przy skrzyżowaniu ul. Łódzkiej i Andersa. Jedni mówią o powstaniu tam znanego dyskontu, inni o kilku mniejszych sklepach. 

– Nie posiadamy konkretnych informacji o firmach, które w tym miejscu się pojawią, potwierdzić jednak mogę, że powstanie tam pawilon handlowy – informuje Wojciech Cetkowski z Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. – Dynamiczny rozwój tej części miasta jest odpowiedzią na oczekiwania naszych mieszkańców. 

Jak udało nam się dowiedzieć, we wspomnianym pawilonie znajdzie się m.in. piekarnia oraz sklep odzieżowo-przemysłowy. 

– Powstanie również drogeria, której nam trochę brakowało – dodaje Natalia Pamuła-Cieślak, członkini zarządu Stowarzyszenia Stawki. – W okolicy budowana jest nowa stacja benzynowa i znana sieciowa restauracja. Takich miejsc praktycznie u nas nie ma, więc mieszkańcy cieszą się ze wszystkiego, co jest nowe. 

Na Stawkach w bardzo szybkim tempie rozwijana jest również zabudowa wielo- i jednorodzinna. Jak dodaje dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, zainteresowaniem inwestorów cieszy się również teren dawnego Drosedu, zakładu drobiarskiego, który spłonął w 2009 r.  

– W tej sprawie podejmowane są jeszcze decyzje administracyjne – komentuje Wojciech Cetkowski. 

Miasto przymierza się także do rewitalizacji Parku Tysiąclecia. Mieszkańcy już wkrótce będą mieli szansę wypocząć w miejscu urokliwym i dostosowanym do potrzeb zarówno seniorów, jak i rodzin z dziećmi. To właśnie oni w ostatnim czasie najczęściej wybierają tę część Torunia jako miejsce, w którym chcą się osiedlać. 

Lewobrzeże przestało być zapomnianym rejonem miasta. Dziś rozwija się ono równorzędnie do terenów zlokalizowanych po prawej stronie Wisły. 

– Zmiany są zasadnicze – jeszcze nie fizyczne, lecz już strategiczne – podkreśla radny Wojciech Klabun. – Uzbrajany jest m.in. teren dawnego poligonu. Obszar ten stanie się miejscem inwestycji dla firm produkcyjnych i usługowych. W ich sąsiedztwie zagospodarowane zostaną tereny zielone. Projekt, który zaproponowałem, znalazł uznanie i wprowadzony został do budżetu miasta oraz rocznego planu konsultacji społecznych.  

W długoletniej perspektywie zmiany na lewobrzeżu przynieść może także planowany most. Jeszcze w tym roku zostanie ogłoszony konkurs na opracowanie jego koncepcji. 

– Cieszę się, że ta inwestycja traktowana jest przez prezydenta Michała Zaleskiego jako ta bliższa niż dalsza – podkreśla radny. – Jego powstanie będzie kluczowe nie tylko dla rozwoju miasta, ale także północnej części Polski.  

W 2019 r. na lewym brzegu planowana jest budowa miejskiego żłobka. Inwestycja ta powstać miałaby przy ul. Andersa. Miejsce znajdzie tam ok. 200 dzieci. 

– Niepokoi nas jednak stan realizacji projektów z budżetu partycypacyjnego – dodaje Natalia Pamuła-Cieślak. – Czekamy na nie już trzeci rok. „Zielony skwer wypoczynku” miał być stworzony już dawno. Wykonawca jednak zszedł z terenu budowy, a miasto ponownie organizuje przetarg. Z wielu rzeczy możemy się tu cieszyć, nie wszystko jednak jest tak kolorowe.