Nowe tramwaje już w przyszłym roku

Do końca września 2015 roku do Torunia mają zostać dostarczone wszystkie nowoczesne tramwaje (fot. sxc.hu)

Niedługo sen o nowych, klimatyzowanych i pojemnych tramwajach wyjdzie ze sfery marzeń i zmieni się w rzeczywistość. We wrześniu przyszłego roku w Toruniu pojawią się pierwsze składy super nowoczesnych tramwajów niskopodłogowych.

1 października rozstrzygnięto przetarg ogłoszony przez Miejski Zakład Komunikacji na dostawę 12 nowoczesnych tramwajów. Konkurs wygrała bydgoska firma PESA, która zaoferowała wykonanie zlecenia za 92.510.760,00 zł brutto. Tramwaje zostaną kupione w ramach projektu „Integracja systemu transportu miejskiego wraz z zakupem taboru tramwajowego w Toruniu – BiT-City”.

Połowa nowych wagonów będzie trójczłonowa i zmieści się w nich 115 osób. Do pozostałych, pięcioczłonowych, wejdzie 200 osób. Tramwaje będą miały nowoczesne, aerodynamiczne kształty, wkomponowane w sylwetkę okna i drzwi, a także kolorystykę bazującą na barwach Torunia. Podłogi wyłożone będą wykładziną antypoślizgową, a siedzenia wykonane zostaną z trudnozapalnego i łatwego w utrzymaniu czystości materiału.

Na całej długości wagonów znajdą się uchwyty i poręcze. Nie będzie ostrych krawędzi i innych elementów mogących spowodować urazy. Tramwaje dostosowane będą do potrzeb osób niepełnosprawnych.  Poza tym będą wyciszone i klimatyzowane. Nie zabraknie  również w monitoringu i systemu informacji pasażerskiej w czasie rzeczywistym. Dodatkowo pojawią się urządzenia automatycznego zliczania pasażerów z funkcją umożliwiającą rozróżnienie pasażerów wchodzących i wychodzących.

Ostatni tramwaj dotrze do Torunia do końca września 2015 roku. Ze względu na większą wagę nowych tramwajów od tych, którymi teraz można się poruszać po mieście, zajezdnia będzie musiała zostać do nich przystosowana.