Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Nowoczesna babcia? Tańczy zumbę i korzysta z Facebooka
Michał Ciechowski 21 stycznia, 2015, 21:16 Aktualności Na własnym podwórku
babcia 1
Adam i Wiktor z babcią Elżbietą (fot. Adam Zakrzewski)

Siedmioletni Wiktor i czteroletni Adam są oczkiem w głowie babci Elżbiety i prababci Zdzisławy. Obie angażują się w życie i edukację swoich pociech, lecz nie zapominają także o wieczornym treningu czy premierze w teatrze. Babcia i dziadek w XXI wieku nie siedzą w domu w ciepłych kapciach. Chodzą do kina, na tańce czy nordic-walking. Świat stoi przed nimi otworem.

Nasi dziadkowie są twórcami wspomnień. Historykami, budowniczymi dziedzictwa i uzdrowicielami pokoleń. Osobami celebrującymi dar życia. Na bezczynne siedzenie w domu nie mają czasu. Najpierw pójdą do pracy, po południu odbiorą z przedszkola wnuki. W międzyczasie włączą komputer i za jego pomocą zrobią zakupy.

– Zakupy przez internet to czysta przyjemność – mówi Elżbieta Dobrzyńska, babcia Adama i Wiktora. – Siadam przed laptopem i załatwiam najpotrzebniejsze sprawy. Zamiast stać w długich kolejkach w banku, wykonam kilka kliknięć i przelew gotowy. Kilka kolejnych i bez długich spacerów po hipermarkecie mam pełną lodówkę.

A czas zaoszczędzony na żmudnych czynnościach wolą przeznaczać wnukom. Pomogą w lekcjach, a w czasie wolnym pograją z nimi w gry komputerowe.

– Babcia jest super – wesoło krzyczy czteroletni Adam. – Gramy razem w gry, wspólnie przeglądamy strony z wiadomościami – raz babcia uczy nas, a raz coś my jej pokażemy.

Dziadkowie oprócz spotkań z rodziną i przyjaciółmi, bardzo często kontaktują się on-line z bliskimi mieszkającymi w odległych częściach Polski, a nawet ze znajomymi z zagranicy. A wszystko dzięki nauce obsługi Facebooka. Ci bieglejsi w technologii mają go również we własnych smartfonach.

– Z mamą przez Facebooka skontaktować się można o każdej porze dnia i nocy, 24 godziny na dobę – zapewnia Izabela Dembek, córka pani Elżbiety. – Co więcej, ostatnio dzwoniłyśmy do siebie za pomocą aplikacji What’s Up. Nowa technologia nie jest już w tych czasach przeszkodą dla pokolenia starszego od nas.

Babcia Elżbieta aktywnie udziela się w samorządzie zawodowym, a także działa społecznie. Kilkanaście lat temu zapisała się na kurs komputerowy, w ostatnim czasie ukończyła także kurs języka niemieckiego, komunikatywnie posługuje się zaś językiem rosyjskim. Jak zaznacza, niedługo przejdzie na emeryturę, ale nie zamierza włożyć kapci i usiąść przed telewizorem.

– Choć dziś nie mam czasu robić na drutach, za kilka lat też nie będę chciała go mieć – zaznacza kobieta. – Jest tyle ciekawych rzeczy do zrobienia! Jak skończę pracować, zapiszę się na Uniwersytet Trzeciego Wieku. Marzą mi się także dalekie podróże.

Wiktor z Adamem uwielbiają spędzać czas z babciami i prababcią. Pani Zdzisława zabiera ich do kina, sama zaś z koleżankami uwielbia spędzać czas w teatrze. Gdy zrobi się cieplej jeździ na działkę, wieczorami zaś uprawia nordic-walking.

Babcie oraz dziadkowie w XXI wieku sposobów na spędzanie wolnego czasu mają mnóstwo. Do siebie zapraszają ich szkoły językowe, kluby sportowe, a nawet uniwersytety. Z każdym rokiem sami kładą co raz większy nacisk na sport i zdrowe odżywianie. Biegają, jeżdżą na rowerze i pływają. Zapewniają, że ograniczenia są w głowie. Ważne, by młodość odnaleźć w sercu.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także