Nowym spektaklem „Panna Tutli Putli” sezon rozpocznie Teatr Muzyczny w Toruniu

Próby do spektaklu ruszyły 3 sierpnia (fot. TM)

Nowy sezon teatralny Teatr Muzyczny w Toruniu rozpocznie nowym spektaklem. Pannę Tutli Putli St. I. Witkiewicza będzie można oglądać na toruńskiej scenie od 18 września.

3 sierpnia ruszyły próby do kolejnej premiery Teatru Muzycznego w Toruniu.  Panna Tutli Putli to prawdopodobnie jedyne dzieło St. I. Witkiewicza pisane z myślą o teatrze muzycznym. Sam autor opatrzył je podtytułem: Libretto do operetki w 3 aktach w Czystawej Formie. Co więcej, utwór powstał specjalnie dla Teatru Miejskiego w Toruniu! Został ukończony w 1920 roku i przesłany do teatru. Z zapisów archiwalnych wiemy, że rozpoczęły się nawet prace nad muzyką. Jednak w tajemniczych okolicznościach utwór zaginął. Odnalazł go dopiero po 54 latach syn przyjaciół Witkacego, Juliusz Żuławski, kiedy przeglądał papiery po rodzicach.Panna Tutli Putli swoją premierę miała dopiero w 55 lat po napisaniu, w Teatrze Ateneum w Warszawie. Nigdy dotąd nie zagrano jej w Toruniu.

Po prawie stu latach od powstania dzieła Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu przygotowuje dla toruńskiej publiczności spektakl w reżyserii Witolda Szulca, z oryginalną, specjalnie dla tej realizacji napisaną muzyką Tomasza Lewandowskiego, graną na żywo przez pięcioosobowe combo. Na scenie zobaczymy kalejdoskop wyrazistych typów aktorskich, przeniesiemy się także na gorącą wyspę Tua Tua.

Premiera w Teatrze Muzycznym wpisuje się w obchody roku Witkiewiczów – ojca i syna, podkreślając ich znaczenie jako jednych z najważniejszych twórców polskich.

Poza premierowym spektaklem 18 września Pannę Tuli Putli w Teatrze Muzycznym będzie można oglądać także 19 i 20 września.

 

PANNA TUTLI-PUTLI Stanisław Ignacy Witkiewicz

Reżyseria: Witold Szulc

Muzyka, Kierownictwo muzyczne: Tomasz Lewandowski

Choreografia: Marlena Bełdzikowska, Witold Jurewicz

Scenografia: Zofia Jakubowska

Kostiumy: Magdalena Flisowska

Obsada:

Panna Tutli Putli: Karolina Michalik

Duenia: Paulina Grochowska

Królowa wyspy Tua-Tua: Agnieszka Płoszajska

Król wyspy Tua-Tua, Działacz: Dariusz Bereski

Kawaler D’Esparges: Michał Chorosiński

Przekupień z wyspy Tua-Tua: Witold Szulc

Milionerzy: Kacper Andrzejewski, Jeremiasz Gzyl

Dzicy z wyspy Tua-Tua: Sylwia Drzycimska, Hanna Wiktoria, Bartosz Sołtysiak

Orzeł morski, Niewolnik: Radosław Smużny

Muzycy:

Gitara elektryczna: Nikodem Wróbel

Perkusja: Mateusz Gruszkowski

Gitara basowa: Michał Rybka

Saksofon: Szymon Łukowski

Instrumenty klawiszowe: Tomasz Lewandowski

Inspicjent: Ewelina Miąsik