Obchody 19. Dnia Judaizmu odbędą się w Toruniu

Decyzję o miejscu organizacji 19. Dnia Judaizmu podjęto w Warszawie (fot. sxc.hu)

Toruń będzie gospodarzem obchodów 19. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Wydarzenie odbędzie się 17 stycznia 2016 roku – poinformował przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem bp Mieczysław Cisło. Hasłem spotkania będzie zdanie zaczerpnięte z 1 Księgi Królewskiej „Co ty tu robisz, Eliaszu?”

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim jest inicjatywą Episkopatu Polski. Został ustanowiony przez Episkopat Polski w 1997 r. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii. Po raz pierwszy Dzień Judaizmu obchodzono w 1998 r.

Decyzję o miejscu i haśle wydarzenia podjęto w Warszawie. W obradach brał udział m.in. prof. Stanisław Krajewski, żydowski współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Oceniając stan dialogu wskazywał on na coraz bardziej przyjazne relacje katolicko-żydowskie.

Komitet KEP ds. Dialogu z Judaizmem, powołany w 1996 r., prowadzi dialog z przedstawicielami judaizmu. Jego celem jest upowszechnianie postaw dialogu i życzliwości wobec Żydów w środowiskach chrześcijańskich.

Obecnie do gmin żydowskich w Polsce należy ok. 4 tys. osób, natomiast społeczność Żydów w Polsce szacuje się na ok. 20 tys.