Obchody 30. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

Ksiądz Popiełuszko, kapłan środowisk opozycyjnych i robotniczych związanych z podziemną Solidarnością, został zamordowany przez peerelowską policję polityczną w październiku 1984 roku (fot. nadesłane)

Prezydent Bronisław Komorowski weźmie udział w piątkowych (17 października) obchodach 30. rocznicy męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki w Górsku i Toruniu. Pamięć kapłana uczcimy także podczas zaplanowanych na najbliższe dni (16-19 października) uroczystości w Bydgoszczy i Włocławku. W programie między innymi koncerty dla mieszkańców w trzech największych miastach regionu.

– Gdy w ubiegłym roku przejeżdżaliśmy z panem prezydentem z Torunia do Bydgoszczy, zatrzymaliśmy się na chwilę przy krzyżu w Górsku upamiętniającym miejsce porwania księdza Popiełuszki – mówi marszałek Piotr Całbecki.- Pan prezydent chciał wziąć udział w tegorocznych w uroczystościach rocznicowych. Myślę, że tą wizytą głowa państwa chce podkreślić rolę osób, które o walczyły o wolność, i rolę samego księdza Jerzego w postaci tragicznej, ale jakże pięknej dla naszej współczesności.

Główne obchody 30. rocznicy męczeńskiej śmierci kapłana „Solidarności” zaplanowano w miejscach związanych z ostatnimi godzinami życia księdza Jerzego. W organizację uroczystości włączyły się samorządowe władze województwa, wojewoda, samorządowcy, przedstawiciele duchowieństwa, a także reprezentanci związku zawodowego „Solidarność” oraz środowisk zajmujących się pielęgnowaniem pamięci o księdzu Popiełuszce.

Czwartek
W czwartek uroczystości odbędą się w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Ich zwieńczeniem będzie msza święta koncelebrowana przez biskupa Jana Tyrawę pod przewodnictwem prymasa Wojciecha Polaka. Odbędzie się też prapremiera filmu „Ostatnia Droga” autorstwa Roberta Wichrowskiego i Józefa Herolda.

Piątek
Piątkowe  uroczystości rozpoczną się w Górsku otwarciem Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego. Obiekt powstał w ramach realizowanego przez Urząd Marszałkowski projektu „Szlak męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki”. Odbędzie się też modlitwa przy krzyżu w miejscu uprowadzenia księdza Jerzego oraz msza święta pod przewodnictwem arcybiskupa Józefa Kowalczyka w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. Odwiedzający nasz region prezydent Bronisław Komorowski w asyście harcerzy złoży też wieniec przed pomnikiem księdza Popiełuszki w Toruniu.

W piątkowy wieczór we włocławskiej katedrze odbędzie się premierowe wykonanie suity wokalno-instrumentalnej „Światło Prawdy” autorstwa Michała Lorenza. Utwór upamiętnia księdza Jerzego Popiełuszkę oraz jego matkę Mariannę Popiełuszko, honorową obywatelkę województwa kujawsko-pomorskiego. Pod batutą Tadeusza Karolaka wystąpią Wiktor Zborowski, Joanna Dubiela, Adam Strug, muzycy Orkiestry Filharmonii Pomorskiej oraz Opery Nova w Bydgoszczy, Chór Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego oraz zespół DesOrient. Wstęp wolny.

Sobota
W sobotę uroczystości rocznicowe odbędą się we Włocławku. Zakończy je uroczysta eucharystia w Sanktuarium Męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki pod przewodnictwem biskupa Wiesława Meringa.

W sobotni wieczór w toruńskim kościele akademickim Świętego Ducha odbędzie się premiera napisanej specjalnie na tą okazję kantaty „Modlitwy Matki” autorstwa Romana Kołakowskiego. Wystąpią aktorzy związani z Teatrem Roma, Teatrem Polskim oraz Bajem Pomorskim: Alicja Mozga, Beata Jankowska-Tzimas, Paweł Lipnicki, Jacek Pysiak, Tomasz Steciuk oraz chór i zespół instrumentalny pod kierunkiem Grzegorza Daronia. Wstęp wolny.

Niedziela
W niedzielę obchody odbędą się w Bydgoszczy i Toruniu. Rozpocznie je msza święta pod przewodnictwem biskupa Andrzeja Suskiego w kościele Wniebowzięcia NMP i bł. ks. S. W. Frelichowskiego w Toruniu. W kościele Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy odbędzie się uroczysta msza święta o rychłą kanonizację księdza Jerzego Popiełuszki pod przewodnictwem biskupa Jana Tyrawy.

W niedzielny wieczór w Sanktuarium Nowych Męczenników w Bydgoszczy odbędzie się kolejne wykonanie kantaty „Modlitwy Matki” autorstwa Romana Kołakowskiego. Wstęp wolny.

Kolejne uroczystości rocznicowe odbędą się 26 października. W programie między innymi XXII Bieg Sztafetowy Szlakiem Męczeństwa bł. Ks. Jerzego Popiełuszki oraz koncert „Dobro nieskończone – pamiętamy”.

Ksiądz Popiełuszko, kapłan środowisk opozycyjnych i robotniczych związanych z podziemną Solidarnością, został zamordowany przez peerelowską policję polityczną w październiku 1984 roku. Trasa jego męczeńskiej ostatniej drogi wiodła z Bydgoszczy przez Górsk i Toruń do Włocławka. Krótko potem w Polsce rozwinął się kult jego postaci. W 2010 roku Stolica Apostolska uznała go za błogosławionego. Samorząd województwa od lat konsekwentnie działa na rzecz upamiętnienia postaci księdza Jerzego. Przypomnijmy, że zmarła w ubiegłym roku matka błogosławionego Marianna Popiełuszko była honorową obywatelką regionu. Z inicjatywą nadania tytułu wystąpił marszałek Piotr Całbecki. W październiku 2011 roku w Toruniu odsłonięty został pomnik księdza Jerzego. Utworzenie monumentu współfinansował samorząd województwa. Urząd Marszałkowski realizuje również projekt budowy infrastruktury upamiętniającej miejsca związane z ostatnimi godzinami życia kapłana.

plakat