Obchody 34. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych

Kulminacją obchodów będzie Koncert Pieśni Niepokornej w amfiteatrze Muzeum Etnograficznego w Toruniu (fot. Łukasz Piecyk)

Regionalne obchody 34. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych odbędą się w najbliższy weekend (30 i 31 sierpnia) w Bydgoszczy, Toruniu i Przysieku. W programie m.in.: Koncert Pieśni Niepokornej z gwiazdami polskiej sceny oraz uroczyste wręczenie zasłużonym działaczom medali Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

Do udziału w uroczystościach zapraszają marszałek województwa oraz przewodniczący związku zawodowego Solidarność regionów bydgoskiego i toruńsko-włocławskiego.

– Trzydzieści cztery lata temu w sierpniu narodziła się „Solidarność” – wielki ruch społeczny, dzięki któremu Polska odzyskała wolność, a Europa się zjednoczyła – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. – Nie możemy zapomnieć o tym, że dzięki  zaangażowaniu sierpniowych bohaterów żyjemy dziś w demokratycznym kraju.

W niedzielę (31 sierpnia) w bydgoskim kościele Jezuitów o godzinie 11.00 odprawiona zostanie msza święta w intencji ojczyzny oraz powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność. Także w Toruniu o godzinie 12.00 ludzie Solidarności spotkają się na uroczystym nabożeństwie w kościele WNMP przy Rynku Staromiejskim

Kulminacją obchodów będzie Koncert Pieśni Niepokornej w amfiteatrze Muzeum Etnograficznego w Toruniu, który został podzielony na dwie części:

  • W sobotę (30 sierpnia) odbędzie się część konkursowa, podczas której wykonawcy zaprezentują autorskie aranżacje utworów niepodległościowych. Laureaci otrzymają nagrody finansowe i wystąpią następnego dnia na koncercie galowym. Gościem specjalnym sobotniej imprezy będzie Hania Stach.  Wstęp wolny. Początek o godzinie 17.
  • Na niedzielę (31 sierpnia) zaplanowano galową część koncertu, którą poprowadzi Maciej Orłoś. Na scenie wystąpią Przemysław Bluszcz, Jacek Dewódzki, Emilian Kamiński i Marcin Styczeń oraz laureaci koncertu konkursowego. Wstęp wolny. Początek o godzinie 17.

Marszałek Piotr Całbecki spotka się w podtoruńskim Przysieku z działaczami antykomunistycznej opozycji z całego regionu. Podczas spotkania zostaną wręczone medale marszałka Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.