Obchody Światowego Dnia Wody w Toruniu

W krajach gdzie pracuje PAH to kobiety i dzieci są odpowiedzialne za noszenie 20 litrowych kanistrów z wodą (fot. PAH)

Biuro Polskiej Akcji Humanitarnej zaprasza na obchody Światowego Dnia Wody w Toruniu. Przez kilka dni wolontariusze oraz pracownicy PAH pokazywać będą mieszkańcom miasta, jak ważną rolę w życiu każdego człowieka odgrywa woda. Głównym celem spotkań będzie przybliżenie problemu braku życiodajnego płynu w Afryce.

W Czytelni Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, 20 marca o godzinie 18.00, odbędzie się spotkanie „SPRAGNIENI”. O Somalii i Sudanie Południowym opowie Łukasz Skoczylas, pracownik misji Polskiej Akcji Humanitarnej w obu krajach. Oprócz ciekawych historii, nie zabraknie także zdjęć i filmów z tego rejonu świata. Będzie mowa o życiu codziennym w Somalii i Sudanie Południowym, wyzwaniach stojących przed mieszkańcami oraz o problemie dostępu do wody.

W Domu Muz, 20 i 21 marca 2014 r., odbędą się warsztaty dla uczniów toruńskich szkół „Wodny Salon Gier” z wykorzystaniem wielkoformatowych puzzli „Gdzie jest woda?” oraz wielkoformatowego „Globalnego Domino” i gry „Wodna łamigłówka”. Warsztaty odbędą się w godzinach 9.30-13.00.

W dniach 21-23 marca toruńskie biuro PAH przygotowało specjalną atrakcję dla gości toruńskiej starówki – pomnik Mikołaja Kopernika zmieni się nie do poznania. Będzie to symbol tego, że dostęp do wody to globalne wyzwanie i nikt nie powinien być na nie obojętny. PAH zachęca w tych dniach do robienia zdjęć z pomnikiem Mikołaja Kopernika i przesyłania na adres torun@pah.org.pl. Wszyscy autorzy i autorki otrzymają upominki!.

Kolejną atrakcją promującą Światowy Dzień Wody będzie malowanie muralu, na którym pojawi się również obrazy związane z tematyką wodną.

W krajach gdzie pracuje PAH to kobiety i dzieci są odpowiedzialne za noszenie 20 litrowych kanistrów z wodą. Nierzadko są zmuszone do pokonywania wielu kilometrów w upalnym słońcu. Szacuje się, że kobiety na całym świecie poświęcają dziennie 200 milionów godzin na marsze po wodę. To czas, który mogłyby poświęcić m.in. na pracę zarobkową. Dzięki budowanym przez PAH studniom i ujęciom wodnym zyskują dostęp do czystej wody pitnej, nie muszą chodzić po nią tak daleko i chronią swoje rodziny przez plagą chorób.

W Somalii tylko 40% dzieci pobiera edukację. Polska Akcja Humanitarna zmienia tę rzeczywistość, budując w pobliżu szkół tradycyjne zbiorniki na wodę – berkady. Dzięki dostępowi do wody i zakładanym ogródkom warzywnym, znacząco rośnie liczba dzieci uczęszczających na lekcje. Tylko w 2013 roku w ramach działań fundacji 75 tys. osób uzyskało komfort posiadania studni lub innego ujęcia wodnego umożliwiającej normalne życie.