Od Nowa atakuje koncertami

Kult czy Taco Hemingway? Tej jesieni w klubie Od Nowa każdy znajdzie coś dla siebie. (fot. Łukasz Piecyk)

Nowy sezon w Od Nowie to „Koncertowy atak”. Rzeczywiście, takie hasło jest wyjątkowo trafne.

– Od Nowa to miejsce kultowe, z tradycją i klimatem – mówi Małgorzata Tarkowska z klubu. – Właśnie dlatego nasze koncerty są jedyne w swoim rodzaju. Z klubem związana jest nie tylko publiczność, ale i zespoły, które chętnie do nas wracają.

Sezon rozpocznie koncert Kultu 7 października. Kazik i spółka zagrają tuż przed premierą albumu „Wstyd”. 23 października zagra Hey – nie zabraknie na pewno nowych piosenek z krążka „Błysk”. Dokładnie miesiąc później z nowym albumem przyjadą metalowcy z Vadera, a 26 listopada Coma zaprezentuje utwory z nowej, konceptualnej płyty „YU55”. Dla młodszej publiczności zagrają Kabanos (6 listopada), Happysad (10 listopada) i Akurat (1 grudnia). W auli UMK zagrają z kolei Lao Che 29 października i Stare Dobre Małżeństwo 4 grudnia. Drugi po reaktywacji zespołu toruński występ Pidżamy Porno odbędzie się w Od Nowie 9 grudnia. Obok uznanych muzycznych marek w klubie wystąpią artyści, których można nazwać objawieniami rodzimej sceny ostatnich lat. 7 października swoimi kameralnymi utworami oczaruje Kortez, zaś 8 grudnia w Od Nowie wystąpi raper Taco Hemingway. Młode pokolenie reprezentować będą także Nobo i Megitza Trio, którzy wystąpią odpowiednio 4 i 20 listopada. Tradycyjnie Od Nowa nie zapomina o fanach jazzu. W ramach Jazz Clubu 26 października wystąpi włosko-polski projekt Francesca Bertazzo Hart & Ilona Damięcka Quartet, 9 listopada zagra Kamil Piotrowicz Sextet, a 7 grudnia posłuchamy 3_o. Nie zabraknie także koncertów toruńskich artystów. Już 8 października na parkiet porwie Funkologia, a pięć dni później reggae’owy Paraliż Band rozbuja otrzęsiny UMK. 17 listopada posłuchamy alternatywnych brzmień Half Light. Zagrają także trzy zespoły w ramach cyklu Koncertowa Fala – 14 października Adrian Leverkuhn, 3 listopada Ergo, a 13 grudnia Rozes. Radio Sfera zaprosi na wyjątkowe muzyczne wydarzenie w Od Nowie – 5 listopada obchodzić będzie swoje 20. urodziny, a z tej okazji zagrają Jacaszek i Blackberry Hill.

Jesień w Od Nowie to także festiwale i okolicznościowe koncerty. 15 października na Od Nowa Punk Fest wystąpią rodzimi klasycy dźwięków spod znaku irokeza – GaGa Zielone Żabki, 1125, Podwórkowi Chuligani, Old Fashioned i Kompania Karna. Już po raz 27. odbędzie się też Toruń Blues Meeting, jeden z najstarszych festiwali bluesowych w Polsce – tym razem w dniach 18 i 19 listopada. Od Nowa poczuje bluesa dzięki Niki Buzz (USA/Nowa Zelandia), Buzma Folk Blues (Czechy), Et Tumason (Islandia), Jutas & Pilibavicius Blues Duo (Litwa), Oldbreakout, Tortilli, Kasie Chorych, Nadmiarowi, Kulisz Trio oraz, jak co roku, legendarnemu Dżemowi. 2 grudnia z okazji Światowego Dnia Walki z AIDS zagra Lech Janerka. Osiem dni później odbędzie się tradycyjny Uniwersytecki Koncert Charytatywny w Auli UMK, a 17 grudnia jesienny sezon koncertowy w Od Nowie zamknie jak co roku Koncert Pamięci Grzegorza Ciechowskiego.

– Będzie to wyjątkowo ekscytująca koncertowa jesień, podczas której każdy znajdzie coś dla siebie – podkreśla Małgorzata Tarkowska.