Od poniedziałku w Toruniu działa konsulat Mołdawii

Nowy konsul Jan Mrozowski ukończył Akademię Nauk Społecznych w Warszawie i podyplomowo - marketing na UMK (fot. Adam Zakrzewski)

Republika Mołdawii jest kolejnym państwem, które ma swoją placówkę dyplomatyczną w Toruniu. W grodzie Kopernika, w poniedziałek gościł Ambasador Republiki Mołdawii Iurie Bodrug. Przyjechał on na uroczystość otwarcia konsulatu i przekazania oficjalnych pełnomocnictw rządowych do pełnienia funkcji Konsula Honorowego toruńskiemu przedsiębiorcy Janowi Mrozowskiemu.

Oficjalne otwarcie placówki i nominacja nowego konsula nastąpiły podczas uroczystości w Dworze Artusa. Przedstawiciel polskiego MSZ Michał Chabros, pierwszy sekretarz Departamentu Wschodniego, przekazał konsulowi Mrozowskiemu exequatur, a ambasador Bodrug – pełnomocnictwa konsularne Prezydent Torunia Michał Zaleski podarował nowemu konsulowi oprawną w ramę flagę Torunia.

– Powstaje kolejny konsulat, cieszy, że Toruń jest tak chętnie wybierany na miejsce przedstawicielstw dyplomatycznych – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. – Mam nadzieję, że działania podjęte przez Pana Konsula na rzecz Republiki Mołdawii będą promowały ten kraju w naszym mieście, ale jednocześnie dawały szansę promowania Torunia w Mołdawii.

Uroczystość w Dworze Artusa uświetnił koncert mołdawskich artystów – Dumitru Harea grającego na fletni z towarzyszeniem akordeonu i kontrabasu.

Nowy konsul Jan Mrozowski ukończył Akademię Nauk Społecznych w Warszawie i podyplomowo – marketing na UMK. Jest prezesem spółki JBM Inwestim, zajmującej się obrotem nieruchomościami i działalnością developerską. Jest też współwłaścicielem firmy FHU TOP „ Mrozowscy”. W latach 1997-2001 był członkiem Rady Nadzorczej w Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, a w latach 2001-2005 – członkiem Rady Nadzorczej w inowrocławskiej Inofamie.