Odblaski ratują życie – akcja toruńskiej policji

Fot. Łukasz Piecyk

Komenda Miejska Policji w Toruniu przypomina o bezpieczeństwie na drodze. Kalendarzowa jesień to czas, w którym najczęściej dochodzi do wielu wypadków z udziałem pieszych. Każda z osób poruszająca się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym ma obowiązek noszenia odblasków. To element, który może uratować życie.

– Jesienią często zakładamy ciemną odzież, która w zestawieniu z szybko zapadającym zmrokiem i szarą aurą powoduje słabą widoczność pieszych – komentuje podinsp. Wioletta Dąbrowska, rzecznik prasowy KMP Toruń. – Nagła reakcja kierującego w  tzw.  ostatniej chwili od zauważenia pieszego lub rowerzysty, który wręcz zlewa się z panującymi ciemnościami może być powodem wielu nieszczęśliwych wypadków w tym również i śmierci.

Przypominamy o tym, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

– Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów – dodaje podinspektor. – Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają  kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.