Odjechany rekord

Jeszcze w tym roku na rower miejski może wsiąść trzystutysięczny cyklista. (fot. archiwum)

Kochamy aktywny wypoczynek i rowery – o tym świadczą tegoroczne statystyki operatora Toruńskiego Roweru Miejskiego. Do połowy sierpnia liczba wypożyczeń przekroczyła 130 tys. To już o kilka tysięcy więcej niż w całym roku 2015.

Torunianie z rowerów miejskich korzystają już od dwóch lat. Do ich dyspozycji oddano 300 rowerów na 30 stacjach.

– Szacujemy, że w 2016 r. osiągniemy poziom 300 tys. wypożyczeń – mówi Małgorzata Mac, prezes Romet Rental Systems, operatora TRM. – To dużo więcej niż w całym poprzednim sezonie, kiedy to odnotowaliśmy ponad 123 tys. przejażdżek.

Z popularności TRM cieszy się prezydent miasta Michał Zaleski. Jego zdaniem nie ulega wątpliwości, że to sukces i realna alternatywa dla transportu publicznego i prywatnego. Rower można wypożyczyć i oddać na dowolnych stacjach zlokalizowanych w obrębie całego miasta. Specjalny system informatyczny dba o autoryzację oraz rozliczenie czasu jazdy. Aby zachęcić mieszkańców do korzystania z rowerów, pierwsze 20 minut jazdy jest bezpłatne. Jeśli czas ten przekroczymy, system pobierze odpowiednią opłatę.

Aby korzystanie z rowerów było wygodniejsze, cykliści mają możliwość drobnych napraw na specjalnych stacjach. W ostatnim czasie powstały trzy kolejne stacje, zlokalizowane przy skrzyżowaniu ulic Reja i Gagarina, przy ul. Dziewulskiego oraz na parkingu rowerowym przy dworcu Toruń Główny. Wszystkie lokalizacje stacji napraw zostały wybrane w ramach konsultacji internetowych.