Ogólnopolska konferencja „Chronić chronione” odbędzie się 12 sierpnia w Toruniu

Wśród prelegentów są też dyrektorzy parków krajobrazowych (fot. Adam Zakrzewski)

Ochrona ładu przestrzennego w kontekście prezydenckiego projektu ustawy krajobrazowej będzie tematem organizowanej 12 sierpnia ogólnopolskiej konferencji w Toruniu. Honorowym jej patronem jest marszałek Piotr Całbecki.

Konferencja „Chronić chronione” odbędzie się 12 sierpnia w Dworze Artusa w Toruniu. Początek zaplanowany został na godz. 10.00.

Podpisany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu trafił do Sejmu w czerwcu 2013. Nie wyszedł dotąd poza pierwsze czytanie.
– Konieczność przyjęcia takich regulacji wynika nie tylko z obowiązku ochrony jakości życia, którą znacząco obniża chaos przestrzenny, ale też z prawa europejskiego– podkreśla marszałek Piotr Całbecki – Można powiedzieć, że negatywnie odstajemy w tym aspekcie od innych krajów Europy. Tymczasem projekt dobrego prawa wciąż leży w sejmowej zamrażarce.

O tym, że regulacje dotyczące zarządzania ładem przestrzennym są Polsce pilnie potrzebne 12 sierpnia dyskutować będą w Toruniu wysocy rangą przedstawiciele administracji, naukowcy i eksperci na co dzień zarządzający parkami krajobrazowymi w całym kraju.
Otwierający debatę minister Olgierd Dziekoński, reprezentujący stanowisko głowy państwa w trakcie sejmowych prac nad ustawą krajobrazową, będzie mówił o proponowanych w niej rozwiązaniach, a wiceminister środowiska i główny konserwator przyrody Piotr Otawski o obowiązkach jakie nakłada na nasz kraj Europejska Konwencja Krajobrazowa.

Wśród prelegentów są też dyrektorzy parków krajobrazowych: Jerzy Zawartka (Zespół Małopolskich PK), Marek Broda (Zespół Śląskich PK i przewodniczący Porozumienia Parków Krajobrazowych Polski) oraz Marian Tomoń (Brodnicki PK).
Wydarzenie organizują wspólnie samorząd województwa kujawsko-pomorskiego i Porozumienie Parków Krajobrazowych Polski, wśród prelegentów minister w Kancelarii Prezydenta Olgierd Dziekoński i wiceminister środowiska Piotr Otawski.