Okulary dla Syberii – konferencja prasowa

Maciej Karczewski z grupą specjalistów i wolontariuszy zawiezie na Syberię około tysiąca par okularów (fot. archiwum)

Fundacja Romualda Koperskiego organizuje w Toruniu konferencję prasową dotyczącą akcji „Okulary dla Syberii”. Na spotkanie, do Optometrii Karczewski może przyjść każdy zainteresowany akcją mieszkaniec Torunia.

Konferencja odbędzie się 7 marca 2014 r. o godzinie 11.00 przy ul. Rynek Nowomiejski 25.

– To nasza kolejna akcja pomocy Polakom na Syberii – mówi Maciej Karczewski, współorganizator wyprawy. – Tym razem, 8 marca, nasz zespół składający się z lekarzy okulistów, optometrystów oraz wolontariuszy udaje się do Chakasji, regionu na południu Syberii, gdzie zamieszkuje kilka tysięcy naszych rodaków. Badania przeprowadzimy w mieście Abakan i innych zamieszkałych przez naszych rodaków miejscowościach.

Zeszłoroczna, „syberyjska akcja” zakończyła się wielkim sukcesem. Dzięki zaangażowaniu i szczodrości wielu ludzi, a także firm, udało się zebrać kilkaset nowych i używanych okularów, które po analizie i opisaniu zostały powtórnie zaadoptowane. Celem naszej podróży była leżąca 130 kilometrów na północny wschód od Irkucka wieś Wierszyna, zamieszkała przez potomków polskich emigrantów, którzy przybyli na Syberię ponad 100 lat temu. W przeciągu tygodnia przebadaliśmy około 300 pacjentów i wydaliśmy kilkaset okularów.

Więcej informacji o akcji zbierania okularów dla Syberii: Zawiozą okulary na Syberię