Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Oliwier ma nowotwór złośliwy. Pomóżmy mu wrócić do szkoły!
Aleksandra Radzikowska 18 listopada, 2014, 21:47 Aktualności
chory oliwierek
Oliwier Frydryszak marzy o tym, by wrócić do szkolnej ławki (fot. nadesłane)

Kiedy babcia zapytała 3,5-letniego Oliwierka czy coś go boli, odpowiedział, że wszystko. W 2010 roku świat dla rodziny Frydryszaków na chwilę się zatrzymał. U ich jedynego syna zdiagnozowano guza lewego nadnercza z przerzutami do szpiku, kości i węzłów chłonnych. W lutym 2012 roku małemu bohaterowi udało się uzyskać całkowitą remisję choroby. Niedawno musiał jednak po raz drugi rozpocząć walkę o życie.

Tym razem bitwa jest trudniejsza, bo komórki nowotworowe, które przetrwały w jego ciele są silniejsze i odporne na leki cytostatyczne.

– Starcie drugie trwa – mówi Magdalena Frydryszak, matka Oliwiera. – Żyjemy nadzieją, że nowotwór się wycofa i pojawi się szansa na terapię antyGD2. Niestety nie jest dostępna w Polsce, a jej koszt to średnio 600 tysięcy złotych. Wierzymy w dobroć ludzi i w to, że pomogą nam zawalczyć o ten najcenniejszy z darów – życie naszego synka, jego mały świat. Jest nam ciężko, ale nigdy się nie poddamy.

Oliwier jest uczniem drugiej klasy SP nr 4 w Brodnicy. Wiedzę musi zgłębiać w domu lub szpitalu. Marzy o powrocie do szkolnych ławek i wspólnej zabawy z kolegami, beztroskim czasie spędzanym w piaskownicy i długich spacerach. Lubi kolor pomarańczowy, góry i samochody. Kredki w piórniku zawsze układa w ten sam, uporządkowany sposób.

– Mówimy na niego „fotoradar” – uśmiecha się jego ojciec, Przemysław Frydryszak. – Jest bardzo dokładny i pilnuje, żebym nie przekroczył dozwolonej prędkości. W przyszłości chciałby zostać policjantem, dlatego już stosuję się do jego słusznych poleceń.

W czasie, gdy jego szkolni koledzy biegają po podwórku, on leży w szpitalnym łóżku. Nie wie, dlaczego musi się leczyć drugi raz. Przecież już pokonał te „złe” komórki… Myślał, że na zawsze.

Chemie, operacja i szpitalne łóżka nie odebrały mu jednak radosnego uśmiechu. Gdy jego rodzicom brakuje już sił, mówi tylko: „Nie martwcie się, kocham was” i przez tę krótką chwilę świat staje się piękniejszy dla wszystkich. To rzeczywistość ich przytłacza. Gdy cierpi dziecko, choruje cała rodzina. Nie ma nic gorszego dla rodziców niż to, co spotkało najbliższych Oliwierka.

– Kiedy już będę zdrowy, wrócę do moich kolegów – mówi Oliwier Frydryszak. – Szymon obiecał, że usiądziemy razem w ławce. Jak urosnę, będę łapał przestępców i jeździł najszybszym samochodem na świecie – Hennessey Venomem.

Mały bohater do września 2010 roku był okazem zdrowia. Nagle zaczął utykać na lewą nogę i stał się apatyczny. Gdy pod koniec stycznia tego roku znów narzekał na ten sam ból, jego rodzice wiedzieli, co to oznacza. Guz zlokalizowany jest przy kręgosłupie. Lekarze twierdzą, że dla Oliwiera pozostały tylko eksperymentalne chemie. Guz się zmniejsza, ale plany operacji trzeba przesunąć z uwagi na zagrożenie utraty nerki.

– Najgorsze są wieczory w szpitalu i cisza, przerywana jedynie odgłosami pomp podających chemię – mówi Magdalena Frydryszak. – Wtedy pojawia się bezsilność, bo niewiele można zrobić. Wspominam kolegów synka, którzy już przegrali swoje bitwy i łzy same ciekną mi po policzkach.

Rodzice małego bohatera prowadzą bloga poświęconego chorobie Oliwierka: naszawalkaosynka.blog.pl. Na stronie startowej widnieje cytat: „Nawet jeśli niebo zmęczyło się błękitem, nigdy nie gaś światełka nadziei”.

Wszelkie wpłaty prosimy kierować na konto:
FUNDACJA DZIECIOM „ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ
ul. Łomiańska 5, 01-685 Warszawa
Bank BPH S.A. 61 1060 0076 0000 3310 0018 2660
Tytułem: 24702 Frydryszak Oliwier – darowizna na pomoc i ochronę zdrowia


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także