Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Pani już nie może skasować biletu
Joanna Koszczka 12 grudnia, 2015, 13:20 Na własnym podwórku
bilety__003_piec
- W tej sytuacji nie chodzi o pieniądze, tylko o mój honor i o moje samopoczucie – mówi Wiesława Grabowska. (fot. Łukasz Piecyk)

„Proszę o zablokowanie kasowników”. Czy przed skasowaniem biletu można na chwilę usiąść w autobusie?

Starsza kobieta odbierała wnuczkę ze szkoły. Na autobus zdążyły w ostatniej chwili. Posadziła dziewczynkę na przednim siedzeniu, aby zapewnić jej bezpieczeństwo, gdy autobus ruszy. Sama też na chwilę usiadła, chciała złapać oddech i przygotować bilet. Po chwili wstała z miejsca, kasownik był tuż obok. Niestety, kobieta usłyszała, że nie może już skasować biletu i polecenie, które kontrolerka biletów wydała kierowcy: „Proszę o zablokowanie kasowników”.

– Zawsze kasuję bilet – mówi Wiesława Grabowska. – Tego dnia spieszyłam się na autobus. Gdy wsiadłam z wnuczką, musiałam na chwilę usiąść. Mam sześćdziesiąt siedem lat, choruję, chciałam złapać oddech. Osoba, która kontrolowała bilety, doskonale widziała, że biegłam do autobusu. Kierowca jeszcze chwilę czekał za mną na przystanku. Gdy chciałam podbić bilet, autobus nie zdążył dojechać jeszcze do sygnalizacji świetlnej, a to niecałe sto metrów. Według kontrolerki nie miałam zamiaru skasować biletu, ponieważ usiadłam. Wynika z tego, że powinnam stanąć z dzieckiem przy kasowniku, jedną ręką trzymając dziecko, drugą wyjąć bilet. Nie ważne, że autobus ruszał i mogłabym się w każdej chwili z wnuczką przewrócić.

W tej sprawie kontaktowaliśmy się z rzecznikiem prasowym MZK. Dostaliśmy informacje, że odwołania od mandatów wystawianych w komunikacji miejskiej w Toruniu należy kierować do zewnętrznej firmy, która sprawuje kontrolę nad tym, czy pasażerowie mają ważny bilet podczas przejazdu.

– Złożyłyśmy z mamą odwołanie – mówi Izabela Baniewicz, córka Wiesławy Grabowskiej. – Uważamy, że mandat został wystawiony niesłusznie. Pasażer musi mieć chwilę na skasowanie biletu. Moja mama jest osobą starszą. Pod opieką miała sześcioletnią wnuczkę. Musiała w pierwszej kolejności zapewnić jej bezpieczeństwo w autobusie, który ruszał. Kontrolerka powiedziała, że moja mama usiadła, a to oznacza, że nie zamierzała skasować biletu. Osoba, która wchodzi do autobusu, musi trzymać już bilet w ręku. Wydaje mi się, że jeśli kontrolerzy widzą, że osoba starsza podchodzi do kasownika z biletem w ręku, powinni poczekać jeszcze, chociaż chwilę, zanim zablokują możliwość podbicia biletu.

Niestety, nie udało się nam porozmawiać z kontrolerką, która wystawiła mandat. Prezes firmy Serinus zapewnił, że sytuacja zostanie wyjaśniona: – Na chwilę obecną nie posiadamy szczegółowych informacji o zdarzeniu – mówi Waldemar Ronewicz. – Musimy postępować zgodnie z przepisami. W dniu 30 listopada 2015 roku wpłynęła do nas reklamacja pani Grabowskiej. Zgłosiliśmy do MZK w Toruniu prośbę o zabezpieczenie nagrania z monitoringu z tego przejazdu, na podstawie którego będzie możliwe dokładne zapoznanie się z sytuacją. Ponadto swoje wyjaśnienia złoży kontroler, który wystawił wezwanie do zapłaty opłaty dodatkowej pani Grabowskiej. Zgodnie z rozporządzeniem ministra transportu i budownictwa w sprawie ustalania stanu przesyłek oraz postępowania reklamacyjnego firma Serinus Sp. z o.o. ma obowiązek udzielenia odpowiedzi w ciągu trzydziestu dni od daty otrzymania reklamacji i w tym terminie pasażerka otrzyma odpowiedź na złożone pismo.

Czy rzeczywiście osoba starsza, która wsiada do autobusu, nie ma prawa usiąść przed skasowaniem biletu? Na rozstrzygnięcie sprawy trzeba poczekać.

– W tej sytuacji nie chodzi o pieniądze, tylko o mój honor i o moje samopoczucie – dodaje Wiesława Grabowska. – Nie rozumiem, jak można tak potraktować człowieka i go osądzić. Usiadłam blisko kasownika, chciałam podbić bilet, stałam już przy kasowniku, nie wiedziałam, że za chwilę będzie kontrola. Inni pasażerowie wstawili się za mną. Jeśli moje odwołanie nie zostanie uwzględnione, będę dochodziła dalej swoich praw.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także