Parkingi, oświetlenie oraz ścieżki rowerowe – MZD Toruń podsumowało rok

MZD Toruń podsumowało kilka inwestycji zrealizowanych w 2015 roku (fot. nadesłane)

W minionym roku Miejski Zarząd Dróg w Toruniu przeprowadził kilkanaście większych inwestycji, wśród których znalazła się rozbudowa parkingów miejskich oraz doświetlenie ulic. Nie zapomniano także o podsumowaniu prac, które poprawiły bezpieczeństwo rowerzystów w mieście.

Dzięki robotom drogowym, toruńskie drogi doświetla 141 dodatkowych punktów świetlnych.

Jaśniej jest na ul. Kutrzeby, Podgórskiej i Przy Grobli. W sumie na tych trzech ulicach, które leżą na lewym brzegu, drogowcy ustawili 33 lampy. Na osiedlu Bielawy Grębocin lampy zostały zamontowane na ul. Działowej na odcinku od Kresowej do ul. Dojazd i Ciekawej. W Kaszczorku oświetlenie zamontowano  na ul. Światowida, Rodzinnej i Mistrza Twardowskiego oraz  na ul. Pana Kleksa. Gotowe jest oświetlenie na ul. Jaskółczej.

Inwestycje związane z budową oświetlenia MZD zrealizował  na ul. Chłopickiego, Batorego, Wielkim Rowie i na ul. Pod Dębową Górą. W sumie na tych czterech ulicach ustawimy 55 nowych lamp.

W podsumowaniu 2015 roku nie zapomniano także o dodatkowych miejscach do parkowania. Łącznie powstało ich około pół tysiąca. Koszt budowy wyniósł około 1,8 miliona złotych.

Miejsca do parkowania to istotny element infrastruktury drogowej, szczególnie w obliczu ciągle rosnącej liczby pojazdów na naszych drogach. W tym roku niezależnie od prowadzonych inwestycji, remontów powstało około 500 nowych, dodatkowych miejsc do parkowania. Nowe miejsca powstały przy ul. Gagarina (34), przy Szkole Podstawowej nr 23 na ul. Osikowej (15), przy ul. Pułaskiego (21), Waryńskiego (4), Kłodzkiej (10) i Gościnnej (14). Parkingi powstały na ul. Rydygiera (32), Jamontta (10), Niesiołowskiego (21), Stawisińskiego (3), Olimpijskiej (12), Włocławskiej (8), Hallera (1), Inowrocławskiej (10), Wojska Polskiego (6), Fasolowej (10), Armii Ludowej (20) i parking samochodowy na 40 miejsc przy ul. Szosa Okrężna 28-42. Ten ostatni projekt został zrealizowany w ramach budżetu partycypacyjnego.

– Kierowcy mają do dyspozycji nowe miejsca do parkowania na ul. Konstytucji 3 Maja/Mossakowskiego i  Konstytucji 3 Maja/ul. Ligi Polskiej – wylicza Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu. – W sumie 121 miejsc do parkowania.

Parkingi powstały przy Trasie Średnicowej Północnej na odc. od Grudziądzkiej do Chełmińskiej. W sumie w tym rejonie powstało 100 nowych miejsc do parkowania. W tym roku rozpoczęła się budowa miejsc do parkowania przy ul. Fałata 62-66, 48-53, 54-58 i 68-72. W drugiej połowie 2016 r. do dyspozycji kierowców będzie w tym miejscu około 50 nowych dodatkowych miejsc do parkowania.

Warto wiedzieć:

– W 2014 roku niezależnie od prowadzonych inwestycji, remontów powstało 409 dodatkowych miejsc do parkowania – informuje Agnieszka Kobus-Pęńsko. – Wybudowano je  m.in. przy ulicy Hallera, Rydygiera, Zbożowej, Włocławskiej, Okólnej, Wybickiego, Sucharskiego, Olimpijskiej, Solanki, Konstytucji 3 Maja,  Kołłątaja, Dziewulskiego, Szczecińskiej– II etap, Idzikowskiego, Szczęśliwej i przy ul. Ugory. W ramach zarezerwowanych środków 16 miejsc zostało wybudowanych przy ul. Uniwersyteckiej. Na realizację zadań MZD wydało 2 miliony złotych.

Inwestycje dla rowerzystów:

W roku 2015 w Toruniu oddano do użytku około 13 kilometrów  tras dla rowerzystów. Na początku grudnia br. rowerzyści mieli do dyspozycji około 97 km kilometrów tras rowerowych na co łącznie składa się ok. 80 km dróg rowerowych, ok. 15 km ciągów pieszo-rowerowych oraz ok. 2 km pasów rowerowych i kontrapasów.

Infrastruktura rowerowa w Toruniu powstaje w ramach większych inwestycji drogowych oraz w ramach realizacji Programu rozwoju komunikacji rowerowej w Toruniu. Wydzielone drogi rowerowe powstały w ramach budowy 2 etapu Trasy Średnicowej Północnej, budowy dróg dojazdowych na osiedle JAR, rozbudowy ul. Łódzkiej, przebudowy ulicy Gagarina i Rudackiej oraz remontów ulic: Piastowska, Czerwona Droga i Odrodzenia.  Na przebudowanym fragmencie ulicy Reja wyznaczono obustronne pasy rowerowe a na fragmencie przebudowanej ul. Rybaki wytyczono krótki odcinek kontrapasa rowerowego. Powstał także krótki odcinek drogi rowerowej na skwerze przy pomniku Artylerii Polskiej w obrębie Placu To-Mi-To.

-Infrastruktura rowerowa powstała także w ramach realizacji projektu Bit-City: przy ul. Skrzyńskiego oraz w obrębie Placu 18 Stycznia wydzielono drogę rowerową; w ciągu ulic Wały gen. Sikorskiego, Szumana, Placu Św. Katarzyny i Warszawskiej wyznaczono pasy rowerowe oraz śluzy rowerowe  a przy dworcach kolejowych Toruń Miasto i Toruń Główny powstały zadaszone parkingi dla rowerów – wylicza przedstawicielka MZD Toruń.

Drogi rowerowe zbudowano także na fragmencie przebudowanej obecnie Szosy Chełmińskiej (Trasa Staromostowa) i ul. Podgórnej oraz w ramach rozbudowy ul. Konstytucji 3 Maja.

W ramach realizacji Programu rozwoju komunikacji rowerowej w Toruniu w roku bieżącym powstał fragment drogi rowerowej zlokalizowany po wschodniej stronie ul. Grudziądzkiej na odcinku pomiędzy ul. Kościuszki a ul. Jeśmanowicza; fragment drogi rowerowej po północnej stronie Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Jamontta do ul. Łyskowskiego oraz przebudowany został odcinek drogi rowerowej wzdłuż ul. Konstytucji 3 Maja na odcinku od ul. Przy Skarpie do ul. Ślaskiego.

W ramach tegorocznego budżetu rowerowego rozpoczęła się budowa drogi rowerowej i chodnika wraz z oświetleniem wzdłuż ul. Bukowej oraz infrastruktury rowerowej w obrębie Placu To-Mi-To dzięki czemu połączone zostaną fragmenty dróg rowerowych znajdujących się w ciągu ul. Odrodzenia i ul. Przy Kaszowniku. Oba odcinki powinny być wybudowane do końca maja 2016 r.

Infrastruktura rowerowa to także stojaki rowerowe: w roku 2015 na zlecenie Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu postawiono łącznie 109 stojaków rowerowych: 30 stylowych, 74 zwykłe ocynkowane oraz 5 okrągłych montowanych na słupkach od znaków. Stojaki zostały zamontowane w pasach drogowych i na gruntach gminy miasta Toruń w lokalizacjach, jakie sugerowali mieszkańcy a także w obrębie szkół i obiektów użyteczności publicznej.