Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Partnerka księdza aresztowana. Oboje odpowiedzą za oszustwo
Michał Ciechowski 6 sierpnia, 2014, 11:27 Aktualności
Fot. Adam Zakrzewski (36)
Ewa P. jest nauczycielką z tytułem doktora. Wraz z 54-letnim duchownym Tadeuszem P. pozostają bezkarni od listopada 2011 r. (fot. Adam Zakrzewski)

Toruński sąd zdecydował o areszcie dla Ewy P. – kobiety, która kilka lat temu wyznała, że ojcem jej dziecka jest były już proboszcz parafii na Bielawach. Decyzja sądu okazała się konieczna, aby móc wreszcie oboje ukarać za posłużenie się w banku sfałszowanym dokumentem.

Ewa P. jest nauczycielką z tytułem doktora. Wraz z 54-letnim duchownym Tadeuszem P. pozostają bezkarni od listopada 2011r. Przestępstwo wyszło na jaw, kiedy pracownik banku zadzwonił do kurii, aby zweryfikować dane ówczesnego proboszcza parafii na Bielawach.

Jego przełożeni natychmiast złożyli doniesienie do prokuratury. Wtedy to kapłan zniknął w niewyjaśnionych okolicznościach. . Jak się okazało, Tadeusz P. nie ukrywał się jedynie przed śledczymi. Podczas przesłuchania wyjaśnił sposób, w jaki wspólnie spreparowali zaświadczenie.

Zaświadczenie dotyczyło dochodów wydawanych przez kurię. Ewa P. wypisała kwitek, zaś kapłan sfałszował pieczęcie. Tak sporządzony dokument mężczyzna dołączył latem 2009 r. do wniosku o 93 tys. zł pożyczki na mieszkanie, które zamierzał odkupić od Ewy P.

Podczas licznych rozpraw, Tadeusz P., jak również Ewa P. negatywnie wypowiadali się o toruńskiej kurii. Kapłan oświadczył nawet, że był zastraszany przez swoich zwierzchników, dlatego obciążył winą siebie i kobietę. Ewa P. podkreślała również, że ojcem jej nastoletniego dziecka jest Tadeusz P. Przekonywała też, że w proboszczu z Bielaw „zakochany po uszy” był jeden z księży pełniących ważne funkcje w kurii, zaś ona sama „była w zainteresowaniu” innego z dostojników.

– To wszystko ich zemsta za to, że nie dostali od nas tego, co chcieli – mówiła.

Jak stwierdził sąd, chwytliwe teorie o spisku w kurii są nieudolną linią obrony oskarżonych. W dalszych słowach wyroku wymierzył on obojgu po 4 miesiące więzienia w zawieszeniu i grzywnę: Ewie P. 3 tys. zł, natomiast Tadeuszowi P. połowę tej kwoty.

Niestety, w pisemnym uzasadnieniu wyroku pojawił się błąd i przeniósł do niego nieco surowsze kary, których zażądał prokurator. To dlatego sąd odwoławczy musiał je w listopadzie 2011 r. uchylić – utrzymał jednak w mocy część orzeczenia mówiącą o winie nauczycielki i księdza.

Powtórzenie procesu miało być więc formalnością. Sąd miał ustalić tylko kary. Na rozprawie nie pojawiła się jednak Ewa P., bez której nie można było zamknąć sprawy.

Kobieta przez wiele miesięcy przysyłała zwolnienia lekarskie, a potem unikała badania, na które ją wysłał sąd. Doprowadzić nie zdołali jej nawet policjanci, stąd decyzja o aresztowaniu 49-latki. Ma być zamknięta na miesiąc, w tym czasie powinien zapaść wyrok.

 


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także