„Pejzaż bez Ciebie”: w tym roku wspominamy Marka Jackowskiego

W tym roku koncert będzie poświęcony zmarłemu w 2013 r. Markowi Jackowskiemu (fot. nadesłane)

Koncert galowy festiwalu „Pejzaż bez Ciebie” odbędzie się 22 października 2014 roku. Wydarzenie, w którym plejada gwiazd zaśpiewa piosenki Marka Jackowskiego, będzie miało miejsce w auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Ideą Festiwalu Twórczości Niezapomnianych Artystów Polskich „Pejzaż bez Ciebie” jest przypominanie twórczości gwiazd sceny muzycznej, których nie ma już pośród nas, a bez których polska muzyka rozrywkowa nie wyglądałaby tak samo. Bohaterami poprzednich edycji festiwalu byli: Krzysztof Klenczon, Mieczysław Fogg, Anna Jantar, Grzegorz Ciechowski, Czesław Niemen, Jonasz Kofta, zespół Breakout, Irena Jarocka i grupa 2 plus 1.

W tym roku koncert będzie poświęcony zmarłemu w 2013 r. Markowi Jackowskiemu, muzykowi rockowemu, gitarzyście, kompozytorowi, nieodłącznie kojarzonemu z zespołem Maanam. To właśnie jemu polska scena rozrywkowa zawdzięcza takie utwory, jak: „Oprócz błękitnego nieba”, „Boskie Buenos”, „Cykady na cykladach” czy „Kocham cię kochanie moje”.

W Toruniu festiwal odbędzie się po raz drugi. W odnowionej Auli UMK pojawią się znamienite gwiazdy polskiej sceny muzycznej: Małgorzata Ostrowska, Justyna Steczkowska, Ania Wyszkoni, Natalia Szroeder, Piotr i Wojtek Cugowscy, Janusz Yanina Iwański, Maciej Maleńczuk, Muniek Staszczyk. Każdy z nich wykona jakiś utwór autorstwa Marka Jackowskiego. Nie zabraknie więc z całą pewnością piosenek zespołu Maanam, którego Jackowski przez lata był liderem, ale także utworów z jego solowych płyt i innych projektów, w których brał udział. Usłyszymy te kompozycje w nowych aranżacjach autorstwa Marka Raduli.

Wykonywane na żywo utwory przeplatane będą felietonami, w którym o Jackowskim wypowiadać się będą inni muzycy, dziennikarze i przyjaciele, występujący w koncercie artyści, a także prowadzący imprezę dziennikarz muzyczny Artur Orzech. Jedną z piosenek wykona także Bianka Jackowska – córka muzyka. Patronat honorowy nad koncertem objęła Kora, wieloletnia wokalistka Maanamu.

To wszystko odbędzie się 22 października, w trakcie koncertu galowego – o godz. 19.00 w Auli UMK. Bilety są już w sprzedaży od 1 października.

Natomiast 21 października, odbędzie się Konkurs na Interpretację Piosenek Marka Jackowskiego. Co roku organizatorzy festiwalu zapraszają młodych zdolnych wykonawców do spróbowania swoich sił w konkursie, w którym ich zadaniem jest wykonanie piosenek upamiętnianego w danym roku artysty. Konkurs cieszy się dużą popularnością wśród młodych wokalistów i zespołów z całej Polski. Jak co roku, powalczą oni o nagrodę pieniężną w wysokości 20 tys. złotych możliwość występu w telewizyjnym koncercie galowym u boku znanych gwiazd. Przesłuchania konkursowe odbędą się 21 października, godz. 15.00 w Dom Muz przy ul. Podmurnej 1-3, wstęp wolny.

torun_pejzaz_m