Pierwszy tramwaj wyruszył na Bielany nową al. Solidarności

Do użytku oddana została również al. Solidarności (fot. Adam Zakrzewski)

W Toruniu rozpoczęła się tramwajowa rewolucja. Dziś uruchomiono nową linię tramwajową na Bielany. Poprzednią tak dużą inwestycję – trasę tramwajową do ul. Olimpijskiej – oddano blisko 28 lat temu. Od dziś otwarta również jest al. Solidarności.

– Toruń jest jednym z tych miast polskich, w których postawiono na ekologiczny transport tramwajowy– mówił podczas uroczystego otwarcia nowej trasy prezydent Torunia Michał Zaleski. – Teraz coś, co w minionych dekadach wydawało się jedynie marzeniem kolejnych pokoleń studentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, stało się faktem. Mamy linię na Bielany.

Po raz pierwszy w historii Torunia tramwaj pojawił się przed rektoratem UMK 28 maja 2014 r. Tego dnia wykonano pierwsze próby z użyciem taboru tramwajowego na nowo wybudowanej linii na Bielany.

Był to pierwszy przejazd techniczny, od ul. Sienkiewicza do kampusu, który miał wskazać ewentualne usterki. Żadnych niedociągnięć nie wykryto. Dziś więc można było uroczyście uruchomić nową linię.

Pasażerowie będą z niej mogli korzystać od środy 25 czerwca, a od godz. 15.00 do 20.00 zapraszamy na pierwsze, bezpłatne przejażdżki.

– Nowa linia na Bielany stwarza nowe połączenia uniwersytetu ze starówką – wylicza prezydent Zaleski.- Oznacza uruchomienie komfortowego, bezpiecznego i nowoczesnego węzła przesiadkowego w al. Solidarności. Zapewnia tramwajom priorytet w ruchu drogowym. Odciąża ten ruch i skraca czas podróżowania w Toruniu w kierunkach wschód – zachód. Jest przyjazna dla środowiska. Przydaje także komunikacji miejskiej w Toruniu nowej atrakcyjności.