Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Piesi wypowiadają wojnę złym rozwiązaniom drogowym w Toruniu
Łukasz Piecyk 19 maja, 2015, 14:20 Aktualności
DSC_6809
Hitem okazał się chodnik przy nowej kładce w pobliżu dworca Toruń Miasto (fot. Łukasz Piecyk)

Wąskie, w niezrozumiałych miejscach czy zastawiane słupami – takich przykładów chodników znajdziemy w grodzie Kopernika wiele. Na portalu Facebook powstał nawet fanpage „Pieszy Toruń”, który ma piętnować niezrozumiałe rozwiązania drogowców. A jest sporo do naprawienia.

Do końca maja ma potrwać nanoszenie poprawek na zmodernizowanej ulicy Poznańskiej. Jednak już teraz mieszkańcy Podgórza skarżą się, że ledwo oddany fragment to zupełna pomyłka projektowa.

– Wiedzieliśmy o planach remontu, planowano jego wykonanie w ramach ewentualnie poczynionych oszczędności na innych przebudowach. Ogłoszono przetarg i po sprawie – mówi Wojciech Klabun, prezes stowarzyszenia “Nasz Podgórz” oraz radny miejski. – Teraz mamy stosunkowo wąski chodnik, jezdnię aż nadto szeroką, skrawki terenów zielonych i brak ścieżki rowerowej. W czym ul. Poznańska ustępuje ul. Nieszawskiej, na której ścieżka jest? Chyba ktoś tu nie pomyślał gruntownie nad projektem. Cieszymy się z remontów, ale szkoda, że zabrakło doradczego wkładu społeczności.

Rzecznik MZD problemu jednak nie widzi i zsyła rowerzystów na jezdnię.

– Jeśli chodzi o chodnik przy jezdni, minimalna szerokość przy przebudowie to 1,25 metra (reguluje to rozporządzenie ministerialne, przyp. red.) – ucina Agnieszka Kobus-Pęńsko. – Rowerzyści na tym odcinku zgodnie z przepisami powinni poruszać się po jezdni, której szerokość pozwala na stosunkowo komfortowe podróżowanie.

Drogowcy wskazują, że brak ścieżki rowerowej to wpływ, m. in. ograniczonej szerokości pasa drogowego czy zachowanie miejsc parkingowych.

Walkę takim dyskusyjnym lub nieracjonalnym rozwiązaniom wytacza stowarzyszenie Czas Mieszkańców. Na razie jego przedstawiciele stworzyli profil “Pieszy Toruń” na portalu społecznościowym Facebook.

– To jedno z naszych narzędzi do monitorowania sytuacji pieszego w mieście – wyjaśnia Paweł Kołacz. – Pieszy to najmniej chroniony użytkownik dróg. Z tego powodu projektowanie przestrzeni miejskiej powinno odbywać się właśnie pod kątem pieszych.

Za najlepsze tego typu rozwiązanie w Toruniu uważa się kampus UMK na Bielanach. Ciągi piesze są praktycznie zamknięte dla ruchu samochodów.

– Dramat dzieje się m. in. w obrębie starówki – twierdzi Paweł Kołacz. – Od czasu projektu “Restart” nic się tam nie zmieniło, a nawet miejscami pogorszyło.

Hitem profilu “Pieszy Toruń” okazała się kładka budowana przy dworcu Toruń Miasto. Zajęła ona praktycznie cały chodnik, a wizualizacja, którą zaprezentowali autorzy profilu, odbiega od stanu rzeczywistego.

– Wizualizacja powstała na etapie koncepcji, a inwestycja jest wykonana na podstawie projektu budowlanego – dementuje Piotr Reich, rzecznik MZK. – W chwili obecnej miejsce na chodnik ma od 1,30 do 1,40 m.

MZK tłumaczy, że to jedyny możliwy układ w tym miejscu przy zachowaniu minimalnej szerokości ścieżki rowerowej. Rozszerzenie ciągów m. in. ingerowałoby już w obszar Natura 2000.

Zapytaliśmy MZD o jedno z miejsc wskazanych na profilu “Pieszy Toruń”. Chodzi o dzikie przejście dla pieszych Przy Kaszowniku.
– Sprawa stanie na najbliższym posiedzeniu Komisji Bezpieczeństwa działającej przy Wydziale Gospodarki Komunalnej – dodaje Agnieszka Kobus-Pęńsko. – Jej opinia będzie wiążąca.

A co dalej z “Pieszym Toruniem”?

– Czekamy cały czas na sygnały od mieszkańców – zapowiada Paweł Kołacz. – Zebranie większej liczby przykładów pozwoli nam na kolejne działania. Chcemy bowiem, aby to Toruń stanie się wzorem dla innych miast.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także