Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Piotr Pręgowski: Najchętniej uciekam do lasu
Tomasz Więcławski 21 czerwca, 2014, 15:30 Aktualności Wywiad
pietrek 005 piec
Widzowie serialu „Ranczo” uwielbiają postać „Pietrka” (fot. Łukasz Piecyk)

O fenomenie Wilkowyj, polskiej kulturze i ucieczce na wieś, z Piotrem Pręgowskim, aktorem, popularnym „Pietrkiem” z serialu „Ranczo”, rozmawia Tomasz Więcławski.

Gdy dostał pan propozycję zagrania pijaczka „Pietrka” w serialu „Ranczo” to spodziewał się pan, że ta przygoda potrwa tak długo?
Nie było takich oczekiwań. Myślałem, że będzie to krótka przygoda. Przerodziła się ona w daleką i wspaniałą podróż. Liczba widzów zainteresowanych tym serialem przerosła najśmielsze oczekiwania.

„Ranczo” oglądają ludzie z różnych sfer. Produkcję można już nazwać kultową.
Serial stał się kultowy z prostych i oczywistych powodów. Wiadomo jednak, że w sztuce i wszystkim co próbujemy zrobić w życiu różnie bywa. Chcemy dobrze, ale nie zawsze tak jest. Nasze zaangażowanie i pomysł na prosty przekaz trafiły w zainteresowania i oczekiwania publiczności. Wygląda, że się to sprawdza.

Jest jednak multum propozycji tego rodzaju, a ludzie zasiadają przed telewizorami, żeby oglądać, znaną już w całym kraju, ławeczkę z Wilkowyj, śledzić konflikt braci – wójta i plebana czy dowiedzieć się, co nowego u Amerykanki Lucy.
Pomysł trafił w punkt, zgadzam się. Nie jest to jednak pytanie do mnie, ale do widzów. Powinniście zrobić ankietę, albo konkurs, żeby przeanalizować i przyjrzeć się bliżej temu, co najbardziej widownię urzekło. Ten romans który trwa i wygląda na to, że prędko się nie skończy, jest zależny od widzów, bo to dla nich jesteśmy i wcielamy się poszczególnych mieszkańców Wilkowyj. A skąd ta miłość? Pozostawiam odpowiedź odbiorcom.

Sam ogląda pan „Ranczo”?
O, nie. Nie robię tego z dwóch podstawowych powodów. Po pierwsze, nie mam czasu, a po drugie, nie ukrywałem tego nigdy, że nie lubię siebie oglądać na ekranie…

Która część polskiej kultury jest panu najbliższa? Przy czym się pan relaksuje i odpoczywa?
Lubię szczerą twórczość. Dobrym przykładem są piosenki wykonywane na festiwalu „Wilkowyjce”. Doceniam prostotę przekazu. Wolę często wykonanie amatorskie, ale prawdziwie emocjonalne znacznie bardziej niż pozbawione sensu rzemiosło. W bardziej wyrafinowaną twórczość często wkradają się pustka i rutyna. Mi odpowiada prawda i rzeczy robione prosto z serca. Profesjonalizm ma drugorzędne znacz enie.

Z tekstów piosenek na tym festiwalu, a także z popularności „Rancza”, można wnioskować, że coraz łatwiej śmiejemy się sami z siebie, ze swoich przywar i cech charakteru – niekoniecznie pozytywnych. Upada stereotyp Polaka-gbura?
Można dojść do takiego wniosku. Jest jednak trochę tak, że oglądając na ekranie jakąś postać, nawet jeżeli ma ona podobne do nas cechy, odbieramy ją, jakby była od nas gorsza, chociaż w rzeczywistości wcale tak być nie musi. Co do piosenek, to mnie one szczególnie nie bawią. Raczej wzruszają. Niewiarygodne jest bowiem dla mnie to, że jest w naszym życiu i twórczości taki etap, że ludzie zaczęli układać wiersze i skecze na temat serialu. To fenomen.

Uciekł pan z miasta na wieś?
Zrobiłem to dość skutecznie. Czasem do miasta wracam, jeżeli mam coś do załatwienia związanego z moim zawodem. Chętniej jednak uciekam do lasu.

Trochę się w ostatnich latach zmieniła polska wieś.
Doskonale pan wie, że tak jest. Moja opinia nie jest w tej kwestii oryginalna. Trzeba jednak mówić o tym głośno, że zmieniła się na lepsze. Mamy coraz więcej pragnień, potrafimy je realizować, a ludzie są coraz odważniejsi i nie chcą zostać w tyle. Wieś daje dużo większe możliwości niż miasto.

Gdzie widzowie mogą w najbliższym czasie podziwiać Piotra Pręgowskiego?
Póki co, w planach jest kolejna seria „Rancza”. Lecą też na okrągło powtórki poprzednich sezonów. Będę też występował w Teatrze Szóste Piętro. Ale to za kilka dobrych miesięcy. Wszystkiego dobrego. Pozdrawiam wszystkich.

Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także