Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
PLEXi: Nie obchodzi nas komercyjne granie
Aleksandra Radzikowska 29 kwietnia, 2014, 0:29 Kultura i rozrywka
plexi1
Członkowie zespołu PLEXi wiedzą, że słowa mają moc sprawczą (fot. Karolina Bó Ba)

Grają wszystko, co powstaje w ich wyobraźni. Nie boją się flirtować zarówno z ciężkimi brzmieniami, jak i subtelnymi motywami dźwiękowymi. Eksperymenty przeprowadzają w każdej przestrzeni muzycznej i nierzadko wychodzi z nich mieszanka wybuchowa. Spotkali się nieprzypadkowo, choć mają inne osobowości, historie i talenty. Śpiewają o tym, co ważne i nieulotne, a ich muzyka jest dobrym powodem do tego, by zatrzymać się na chwilę w codziennym biegu, by zostać na dłużej…

Niemal zawsze, gdy historia spotyka się z nowoczesnością, powstaje z tego wielosmakowe połączenie. Mateusz Kurek, Anita Dąbrowska i Bartosz Norkowski ze swoich osobowości i talentów tworzą koktajl, który pije się ze smakiem. Ich serca biją w rytm bitów, a dusze już chyba na zawsze zostały zamknięte w muzycznej czasoprzestrzeni. Nawet powody, dla których nazwa ich formacji muzycznej to PLEXi, są dla nich inne.

Bartosz Size Norkowski ceni niekonwencjonalne granie na perkusji i połączenia muzyki klubowej z elementami jazzu. Ukończył podstawową szkołę muzyczną w klasie fortepianu i średnią w klasie perkusji. Nie jest skazany jedynie na bluesa. Jego przestrzenie to także funk, pop i muzyka alternatywna.

– Brałem udział w solowym projekcie perkusisty zespołu Republika, Sławka Ciesielskiego – mówi. – Aktualnie występuję w wersji LiveAct na imprezach klubowych w całej Polsce i spełniam się muzycznie, grając w zespole PLEXi.

Bogatą przeszłość artystyczną ma także Mateusz Kurek. Grywał z takimi muzykami, jak: Bogdan Hołownia, Jose Torres, Adam Sztaba, Jan Freicher czy Piotr Olszewski. Nie może zapomnieć o kubańskich rytmach i poczuciu wolności. Skończył Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na Wydziale Jazzu. Doskonale wie, że córa wszystkich muz nie jest językiem zrozumiałym dla każdego. Jak mawiał Romain Rolland – „konieczny jest łuk słowa, by strzała dźwięku mogła wniknąć do wszystkich serc”.

– Chcę robić po prostu swoje i tworzyć muzykę w przestrzeni 7.1 surround – mówi Q-reX. – Mam na koncie autorskie płyty instrumentalne, m.in.: „Fleeting Island”, „Dźwięki Duszy” i „Podmurna 1/3”. Dziś zamieniam gitarę na instrument, którym jest moja wyobraźnia ukształtowana przez doświadczenie. Zapraszam do współpracy pana „brak ograniczeń” i panią „zwisa mi opinia”.

Najbardziej pragnie współgrać ze sobą.

– Chcę wydobyć wszystko, co we mnie gra – dodaje. – To nie pozwala mi spokojnie spać, jeśli jest niewypowiedziane.

Słowom brzmienia nadaje Anita Dąbrowska – wokalistka, pedagog i trener emisji głosu, absolwentka, m.in. Poznańskiego Studium Piosenkarskiego, laureatka „Szansy na sukces”, która dziś pisze własne teksty i nagrywa płyty z Q-reX-em. Śpiewa, kiedy chce, co chce i jak chce. Głos ma przyjemnie brudny, lecz w swej ciężkości subtelny.

– Taka ze mnie sceniczna dzikuska – śmieje się. – Nie chcemy grać dla wszystkich, bo to oznacza, że dla nikogo. Nie pozwalamy na to, by przypinali nam etykiety. Chcemy używać takich środków wyrazu, na jakie w danej chwili mamy ochotę.

Anita Dąbrowska prowadzi zespoły wokalne, uczy emisji głosu i jest jurorem konkursów wokalnych. Pracę z młodymi wokalistami realizuje także podczas warsztatów i w ramach autorskiego projektu „Muzyka we mnie gra”.

Podobnie jak koledzy z zespołu, nie pozwala się zaszufladkować i wsadzić w gotowy uniform. Co kilka miesięcy programy typu talent show wypuszczają na rynek muzyczny dziesiątki wokalistów. Na palcach jednej ręki można policzyć, którzy z nich mają coś ważnego do powiedzenia. Piękna baśń o szybkiej karierze pęka jak bańka mydlana, gdy okazuje się, że narzucony przez wytwórnie uniform jest już na artystę zbyt ciasny.

– Można stawiać na zarabianie góry pieniędzy i „komerchę”, ale to nie jest nasz pomysł na życie – mówią członkowie PLEXi. – Mamy nadzieję, że trafimy z naszym przekazem do tych słuchaczy, dla których warstwa tekstowa ma duże znaczenie. Chcemy bawić się muzyką, czerpać z niej radość i szukać niekonwencjonalnych rozwiązań. Zderzamy się jednak ze ścianą, którą stawiają wytwórnie płytowe, producenci i management. Jeśli raz zrezygnujemy z tego co dla nas ważne, później już nigdy nie wyegzekwujemy swojego zdania. Dlatego nie tracimy nadziei.

Muzyka jest tajemną matematyką, której elementy sięgają nieskończoności. Od niej piękniejsza jest chyba tylko cisza. Zespół PLEXi wie o tym doskonale, dlatego ich twórcza wędrówka wciąż trwa.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także